Školství vládní prioritou nikdy nebylo. Není jí ani za Babiše, říká předseda Pedagogické komory Sárközi

15.04.2018 17:26 | Zprávy

ROZHOVOR „Česká vláda sama od sebe platy ve školství nezvýší. Ani jinde ve světě politici platy ve školství nezvyšovali dobrovolně, většinou si o ně museli zaměstnanci škol hlasitě říci,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz předseda spolku Pedagogická komora Radek Sárközi. Největší brzdou navyšování učitelských platů bylo podle Sárköziho v posledních letech „úzké propojení vedení školských odborů s ČSSD“. Vedení odborů podle něj „preferovalo dobré vztahy“ s bývalou ministryní školství Kateřinou Valachovou a dalšími ministry za ČSSD před zájmy řadových učitelů. „Čeští učitelé jsou placeni nejhůře v Evropě,“ dodává Sárközi. Pokud se situace nezmění a učitelé nedostanou od nového školního roku přidáno, plánuje spolek Pedagogická komora protestní akce.

Školství vládní prioritou nikdy nebylo. Není jí ani za Babiše, říká předseda Pedagogické komory Sárközi
Foto: Eugen Kukla
Popisek: Předseda spolku Pedagogická komora Radek Sarkozi

Slibovaný, výrazný nárůst platů pro učitele, se zatím nekoná. Co je tomu hlavní brzdou? Prospěla by učitelskému stavu stávka?  

Ukazuje se, že česká vláda sama od sebe platy ve školství nezvýší. Největší brzdou bylo podle mě úzké propojení vedení školských odborů s ČSSD, která byla vládní stranou a měla na starost ministerstvo školství. Vedení odborů upřednostňovalo před zájmy vlastních členů a řadových učitelů dobré vztahy s ministerstvem školství a vládou. Stejně tak vedení CZESHA, což je střešní unie sdružující asociace ředitelů a škol, preferovalo dobré vztahy s paní ministryní Kateřinou Valachovou a dalšími ministry za ČSSD před zájmy řadových ředitelů škol.

Ani jinde ve světě politici platy ve školství nezvyšovali dobrovolně, většinou si o ně museli zaměstnanci škol hlasitě říci. Pedagogické komoře ale nejde pouze o platy. Usilujeme o to, aby se navýšil celý rozpočet školství. Jen pokud budou pracovníci škol adekvátně zaplaceni a školy budou mít finance na vybavení technikou, podpůrný personál nebo pomůcky, může být zajištěno kvalitní školství. Také prosazujeme, aby rozhodování o změnách ve vzdělávání bylo koncepční a opíralo se o odborné analýzy, nikoliv o lobbování zájmových skupin, jak tomu bylo doposud. A rádi bychom ulehčili školám od zbytečné administrativy, aby se učitelé mohli soustředit na kvalitní výuku a přípravu na ni a ředitelé měli čas na vedení své školy.

V posledním týdnu pobouřil hlavně přesun 400 milionů korun mimo školství, který je interpretován tak, že se jím má de facto pokrýt výpadek peněz způsobený financováním slev jízdného pro studenty a důchodce…

Přesouvat peníze mimo školství, které je silně podfinancované, považuji za nepřípustné. Pokud vláda našla nějaké rezervy v rozpočtech ministerstev a dalších organizací, měla by je naopak přesunout právě do školství, nikoliv je vyplýtvat na slevy jízdného. Obzvláště, když sami studenti SŠ a VŠ veřejně vystoupili proti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Petr Letocha byl položen dotaz

Přebujelý sociální systém

Dobrý den. Mám tento dotaz : Jak vysoký musí být vysoký důchod, aby mohl být ořezán? Myslel jste pouze důchody bývalých poslanců soudců apod. nebo běžných občanů? Děkuji za odpověď. Důchodce

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Masivně zbrojit, porazit Rusko, rozdělit a vytěžit.“ Ivan David slyšel za bruselskými zdmi

15:46 „Masivně zbrojit, porazit Rusko, rozdělit a vytěžit.“ Ivan David slyšel za bruselskými zdmi

Existují plány na rozdělení a vytěžení Ruska, uvádí pro ParlamentníListy.cz europoslanec Ivan David …