Jako advokát jste obhajoval oběti režimu Augusta Pinocheta v Chile anebo vězně z Guantánama. V prvním případě šlo o oběti totalitního režimu a v druhém o vězně demokratických USA. Ve kterém případě byla vaše práce komplikovanější?
Všechny případy mezinárodního zločinu jsou komplikované, zejména kvůli otázce beztrestnosti a jak je tato beztrestnost pojata lidmi, kteří jsou za zločiny zodpovědni. Některé aspekty mezinárodního práva mohou paradoxně nahrávat pokračujícímu zločinu. Případ z Guantánama byl extrémně komplikovaný a potřeboval mnoho energie, abychom v roce 2009 dospěli ke kladnému rozhodnutí. V tomto ohledu nyní probíhá vyšetřování otevřené a prováděné soudem ve Francii, ale neochota USA spolupracovat překáží v identifikaci pachatelů.
O co se stará vaše organizace Sherpa?
Sherpa je asociace, kterou jsem založil, aby ochraňovala oběti boje mezi ekonomickými kriminálními skupinami a kriminality bílých límečků. Více informací najdete na našich internetových stránkách.
Jak nahlížíte na kauzu podnikatele Alexeje Torubarova vydaného Českem do Ruska, jehož však nedávno ve Volgogradě propustili z vyšetřovací vazby?
Cítil jsem to jako velkou křivdu, když byla pan Torubarov vydán, aniž by mu byla dána možnost bránit svá práva v Česku. Vydání bylo dokonáno ve velkém zmatku, ale situace je dnes jiná. Na druhou stranu mu současná situace stejně nenabízí žádnou možnost, aby mohl hájit svá práva před soudem v cizí zemi.
Zdejší politici po sobě vinu za jeho vydání házeli jako horký brambor. Co si o takovémto chování myslíte?
Neznám české politiky a nemohu si tedy udělat kvalitní názor na toto konkrétní chování. Nicméně si myslím, že politici v mnoha zemích východní a střední Evropy, a nejen v Česku, se dost vzdalují své vůli patřit do velkého společenství moderní Evropy, jakým je Evropská unie. Pořád se totiž dívají dozadu a připomínají si svou starou oddanost v rámci bývalého socialistického tábora východní Evropy. To je dost choulostivá politická situace.
Co si myslíte po svých zkušenostech o justičním systému v Česku?
Mé zkušenosti se spravedlností v Česku byly velmi pozitivní, takže jsem si o ní myslel jen to nejlepší. Pravda, některé věci mohou být vylepšeny, to ale lze říci o všech justičních systémech světa. Český soud mi dal možnost argumentovat na ochranu klientů společně s českými právníky, což bylo dobré rozhodnutí.
Jak vzpomínáte na prvního prezidenta Česka Václava Havla, jenž se také zabýval obranou lidských práv?
Jen v dobrém. Podle mého mínění byl Václav Havel podobná osobnost jako je Nelson Mandela. Oba přísluší do kategorie velkých humanistů a myslitelů, kteří dokázali své země posunout mnohem dál.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský