Smazat, někoho to zraňuje? Kovářová burcuje proti umlčování: Ty citlivky zraňuje kdeco!

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

08.10.2023 0:01 | Rozhovor

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Komu vyhovuje české právo, tomu nadávají do zpozdilců, tmářů a popíračů. Lidé se začínají bát a přestávají svobodně říkat, co si myslí a koho volí,“ uvedla senátorka, známá advokátka Daniela Kovářová. Upozorňuje, jak se podařilo zastavit „šmejdy s hrnci“, jenže neziskovky je svým způsobem nahradily.

Smazat, někoho to zraňuje? Kovářová burcuje proti umlčování: Ty citlivky zraňuje kdeco!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Daniela Kovářová

Někteří si možná vzpomenou, že vás kvůli veřejnému vyjádření na sociální síti vůči předsedkyni Poslanecké sněmovny dost nepříjemně obtěžovali její příznivci. Mimochodem, jak moc dostává na frak svoboda slova?

Svoboda slova má na kahánku. Pokud patříte ke třetině společnosti, která zastává ten jediný správný názor, žádný útisk nepociťujete. Když schvalujete regulace z EU, Green Deal, takzvané manželství pro všechny a takzvaný boj proti dezinformacím, tak vám mainstream tleská a hladí vás po srsti. Ale jakmile začnete klást otázky, pochybovat o jediné svaté pravdě anebo nedejbože máte vlastní pohled na svět, pocítíte okamžitě ostrakizaci. Lidé jsou už dnes běžně za své soukromé názory vyhazováni z práce, je jim odepřeno dříve pro ně běžné publikování a vystupování v médiích, jsou jim rušeny přednášky a vystoupení. Na rozdíl od doby minulé největší tlak nejde shora, ale od politických neziskovek, nátlakových skupin, levicových médií a aktivistů rozesetých všude ve společnosti. Kdo chce změny právního pořádku, toho oslavují. Komu vyhovuje české právo, tomu nadávají do zpozdilců, tmářů a popíračů. A to je konec svobody i demokracie.

Samozřejmě že absolutní nezávislost novináře neexistuje, o tom si můžeme nechat jen zdát. Každopádně, co se o to alespoň snažit, jde to ještě? Těžká naivita otevřené dlaně, kdy přijdete okamžitě o pět prstů? Jistě, jde o „peníze, moc, vliv…“

Není důležitá nezávislost, ale pluralita pohledů na svět. O událostech by se mělo informovat s co největší mírou objektivity a dovolen by měl být každý názor. Krásně je to vidět na tom, jak mainstreamová média informovala o demonstracích. Když demonstraci svolal Milion chvilek, reportáž demonstrujícím vyjadřovala zjevnou podporu a popisovala akce v tom nejlepším světle. U letošních demonstrací naopak Česká televize urážela účastníky a umenšovala jejich počet. O objektivní novinařině se už u ČT nedá hovořit. Poslední příklad je týden starý – slovenské volby.

Vycházím i v této otázce z vašeho posledního blogu, kde píšete o tom, že neexistuje žádný státní internetový server. Jak to myslíte?

Jde o myšlenku z mého komentáře o České televizi. Proč tak nezbytně potřebujeme právě veřejnoprávní rozhlas a veřejnoprávní televizi, když nemáme veřejnoprávní web, noviny ani nakladatelství? Chápu, že lidé, co v České televizi pracují, chtějí víc peněz. Ale v době, kdy má stát šetřit, máme přece rušit vše nadbytečné, nikoliv natahovat dlaně a zvyšovat požadavky. Požadovat vyšší poplatky je možné jen proto, že nemáme definovaný veřejný zájem. Tedy nevíme, co a proč má Česká televize vysílat. Pak může vysílat cokoliv a chtít na to neomezeně peněz, podobně jako Česká pošta nebo zdravotnictví. Kdybychom si jasně definovali, co je veřejný zájem (vysílání pro školy, pro seniory, ČT Art, ČT 24 apod.), hned by se ukázalo, že Česká televize nemá točit blbinky jako Osadu nebo kriminální seriály. Čím se jinak liší od komerčních televizí? A pokud se neliší, proč ji má platit občan? Cožpak si platí Primu nebo Novu? Ne. Buď Českou televizi vůbec nepotřebujeme, a pak ji zrušme a 7 miliard použijme na zdravotnictví, péči o nejstarší generaci nebo na dálnice. Anebo definujme veřejný zájem, a pak ať ČT natáčí a vysílá jen to. Ani to nemusí tvořit sama. Může si to stát objednat na klíč. Dnes je ČT nekontrolovaná, bezpečná studna plná špíny a snahy manipulovat a umlčovat.

Psala jste v souvislosti s hrozbami zákazu sociálních sítí, které se ukazují jako opodstatněné, i o tom, že „žádné slovo se nemá preventivně mazat, žádná kniha pro jistotu zakazovat, žádná věta vystřihovat“. Do jaké míry je to realistické?

Bojuji za to a vyzývám každého, aby se umlčovacímu trendu bránil. Jakmile začneme mazat škodlivé věty, nikdy se nezastavíme. Mnohde už vadí žert, nadsázka, parodie, vtip, srovnání. Odůvodňuje se to citlivostí, a tím, že kdejaký názor ty citlivky zraňuje. Ale každého zraňuje něco jiného, protože lidé jsou různí. Někoho hudba, jiného pachy. Ale společnosti jsme přece vyrostli a společně jsme silnější než každý sám. Proto jsme předběhli jiná zvířata. Naší největší evoluční výhodou vždy byla adaptace. Proto je třeba hledat, co nás spojuje, a zvyšovat svou odolnost proti tomu, co nám ubližuje nebo co nám vadí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Co dodat, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusekarelhrabě , 08.10.2023 8:50:26
Asi nastal čas udělat v této zemi s mafiany ??Volme Konečnou ,SPD, Šlachtu nikdo jiny to tu nedá do pořádku

|  11 |  0

Další články z rubriky

Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

19:11 Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

Naprostá většina občanů bývalého Československa prožívala poslední měsíce roku 1989 v napjatém očeká…