Sociální systém nastavený státem je dostačující, míní starosta Vrbna pod Pradědem

06.12.2019 17:02 | Zprávy

V pětitisícovém Vrbně pod Pradědem dluží občané městu za bydlení více než čtyři miliony korun. Co s tím? A jaké další problémy přidělávají Petru Kopíncovi (ANO) starosti? Ačkoliv není v politice nováčkem, roční zkušenost ve funkci starosty změnila jeho pohled na řadu věcí. Co nového plánuje a jaké hlavní investice koalice zamýšlí? Nejen s tím se svěřil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Sociální systém nastavený státem je dostačující, míní starosta Vrbna pod Pradědem
Foto: archiv starosty
Popisek: Starosta Vrbna pod Pradědem Petr Kopínec (ANO)

Starostou jste se stal loni. Co se od té doby ve městě změnilo?

Pracoval jsem již v předchozím zastupitelstvu a radě města, tedy za koalici, přesto mám na řešení některých úkolů města jako starosta jiný pohled než bývalé vedení města. Posuzuji věci z pohledu technika a podnikatele. Snažím se nacházet efektivní a účelná řešení, ale také se musím dívat na problémy tzv. z druhé strany a upřednostnit zájmy občanů.  Změn za rok působení je spoustu. Od pořádání městských slavností „v jiné podobě“ až po zásadní změnu přístupu k majetku města.

Bylo něco, co vás po nástupu do funkce překvapilo? Vypadli na vás ze skříně nějací kostlivci?

Možná mě překvapil jiný přístup lidí vůči mně, jinak se mnou mluvili, když jsem fungoval mimo radnici, jinak mluví dnes. Jako starosta jsem jako terč, do kterého se mnozí rádi trefují. Přitom lidé nepřijdou na radnici nebo na veřejné jednání zastupitelstva, aby se lépe informovali na různé věci, ale mají potřebu za každou cenu kritizovat, co jen mohou.  

Nelitujete svého rozhodnutí kandidovat? Co vás do politiky vlastně vedlo?

Svého rozhodnutí nelituji, byť jsem přišel o kus soukromí, také musím být stále v pohotovosti. Tady v malém městě si musí komunální politik vzít za své, že ho třeba i uprostřed noci volají, že se našel ve městě toulavý pes a co s ním mají dělat. Do komunální politiky jsem ale šel s tím, že je to jednak výzva, ale také příležitost věci měnit k lepšímu. Tady v okrajových regionech je život lidí složitější než jinde, proto je třeba mít reálné znalosti potřeb, ale také reálné cíle. Tím neříkám, že cíle malé.

Čeho si za ten rok nejvíc ceníte, co se vám povedlo?

Odkup strategických pozemků důležitých pro město, nedařilo se to cca 12 let. Jsem rád, že nám dobře „šlapou“ naše obchodní organizace – jak technické služby, které doznaly výrazných změn včetně výměny ředitele, tak společnost TEPLO. Ve městě se optimalizuje síť kotelen a tepelného hospodářství, tlačíme také na lepší využitelnost odpadů, abychom stále byli na špici měst a obcí v systému třídění komodit, a navíc se chystáme na kompostárnu s novým překladištěm odpadů. Také jsme přehodnotili záměr proměny města, jeho centra, tady jsme přišli s novou koncepcí, která řeší kompletně centrum města a je rozdílná od studie připravené předchozím vedením města.

Na co naopak pyšný nejste a hodláte se na to zaměřit?

Zlobí mě neúspěch v jednání s investorem pro nový domov pro seniory. Tady nás čeká zřejmě ještě dlouhý souboj přes právníky, protože zastupitelstvo před časem rozhodlo o prodeji pozemků pro ten účel a nový DPS měl stát nejpozději v květnu 2020. Bohužel, tento krok nebyl minulým vedením legislativně správně podchycen. Nový domov stát nebude, investor nezískal dotaci a půjčku pro stavbu a přestal komunikovat i s námi. Navíc nám nyní blokuje pozemky, které bychom mohli nabídnout případnému dalšímu investorovi. A já jsem nyní v roli, kdy musím řešit potřeby zhruba stovky seniorů, z nichž mnozí jsou v mnoha úkonech odkázáni na pomoc druhých. Zdá se, že zvolíme alternativní řešení, tedy že se město bude muset pustit do velké, opravdu nákladné rekonstrukce současného DPS. Ten funguje v pronajatých objektech, které jsou ve vlastnictví řádu boromejek. Takže budeme jednat o koupi nemovitostí a soustředit prostředky pro postupnou rekonstrukci. To vnímám jako svou osobní prioritu.

Jaké hlavní investice v příštím roce ve městě plánujete?

Bude to v první řadě právě domov pro seniory, uvidíme, jak se k tomu postaví zastupitelstvo příští týden, když bude schvalovat rozpočet města. Budeme se také rozhodovat, jak se postavit k objektu bývalého kulturního domu, který jsme koupili, ale je zatím nevyužitelný. Budeme diskutovat, jestli do jeho rekonstrukce vkládat třeba 50 milionů korun, nebo zda přistoupit k demolici a postavit na jeho místě levněji objekt, který bude vyhovovat nárokům 21. století. Také máme nový územní plán, budeme muset vyčlenit prostředky pro budování sítí, abychom mohli brzy nabídnout lidem vhodné parcely pro výstavbu rodinných domů. Ani to není otázka měsíců příštího roku.

Pokud jsme u investic. V jaké finanční kondici je vlastně radnice? Daří se vám hospodařit bez dluhů?

Vyšší příjmy v minulých letech dovolovaly pustit se do akcí, které byly zásadní, třeba jsme přebudovali ve městě systém veřejného osvětlení s využitím LED technologií. Také jsme dokončili objekt smuteční síně a vybudovali v něm též kolumbárium. Vnímám ale kondici města jako zdravou. Jen letos jsme vykoupili pozemky v centru města v přibližné hodnotě cca 10 mil. Kč. Nemůžeme ale plánovat současně hned několik velkých investic.                

Město dnes v závěru roku disponuje na účtech 45 miliony korun volných prostředků a zbývá nám splatit dva úvěry na revitalizaci bytových domů a náměstí ve výši 13 milionů korun. Abychom mohli letos naplnit naše záměry, navrhujeme kapitolu příjmů navýšit o 18 milionů korun právě z našich účtů, z volných prostředků. Výdaje města jsou navrhovány v částce 145 milionů korun. Věříme také, že reálné příjmy města budou v roce 2020 vyšší, než jsou v návrhu rozpočtu, a tedy že si budeme moci jako město dovolit více. Pro představu příští rok chceme vydat na rozvoj bydlení a bytového hospodářství zhruba 20 milionů korun, na změny technologií vytápění ve městě 4 mil. korun, na svoz komunálního odpadu 5 mil. korun, na veřejnou zeleň 19 mil. korun (v této částce je nejen sečení a údržba stromů ve městě, ale také revitalizace sídliště Husova s výstavbou workoutového hřiště, hracích prvků pro děti, mlhovištěm apod., tedy proměnou celého místa), na silnice chceme vydat 11,4 mil. korun.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

18:42 „Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

Jak to bylo s americkým souhlasem Ukrajině střílet na Rusko raketami dlouhého doletu? Bývalý elitní …