Co jako bývalý diplomat a prezidentský kandidát říkáte na razantní nástup, s jakým do české zahraniční politiky ještě před inaugurací vtrhl zvolený prezident Petr Pavel?
Svým způsobem to bylo šokující. Během několika dnů zvolený prezident předvedl, že bude v zahraniční politice vystupovat jako jeden z největších jestřábů. Nejen ve vztahu k Ruské federaci a k Čínské lidové republice, ale i v rámci samotného NATO. Jeho nezastíraný útok na generálního tajemníka Jense Stoltenberga ukázal, že v čele státu máme stoupence eskalace války na Ukrajině, který varovná slova o nepřipravenosti na konflikt s Ruskem považuje za projev slabosti. Nedivím se, že mu jeho okolí doporučilo týdenní pauzu, během které téměř zachovával bobříka mlčení.
Po Pavlově zvolení zaznívá jásot, že česká zahraniční politika bude konečně jednotná. Zaznamenal jsem ale i hlasy, že tato „jednotnost“ je na úkor vyvažování, které dávalo za minulých prezidentů určitou možnost manévrování. Neuvazujeme se tím až příliš k jedné kotvě?
Řekl bych, že současné vedení státu chce zcela jednoznačně patřit do nově vznikající „koalice ochotných“. Ta bude sestávat z Polska, Rumunska, Baltů jako frontových států, a České republiky se Slovenskem v týlu. Polsko v tomto ohledu převezme roli Německa jako vojenského lídra východního křídla NATO. Vývoj války na Ukrajině směřuje k tomu, že dodávky moderních zbraní ukrajinské armádě budou mít z časových důvodů smysl pouze tehdy, když je tam Západ pošle i se svou vlastní (východoevropskou) obsluhou. Tím se lokální konflikt změní v celoevropský, možná ve světový. Se všemi negativními důsledky pro Českou republiku.
Jde nejen o zahraniční politiku. Nemáte obavy, že Petr Pavel s Petrem Fialou, Markétou Pekarovou Adamovou a Milošem Vystrčilem příliš nebudou poslouchat odlišné názory na řadu otázek?
V tomto ohledu si nedělám žádné iluze. Pětikoalice nebrala ohled na jiné názory již od voleb v roce 2021. Teď se bude snažit využít popularity prezidenta Petra Pavla k prosazení nepopulárních opatření typu zvýšení daní, snížení důchodů, omezení svobody slova a zvýšení válečných výdajů. Ne výdajů na zbrojení, ale na válku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo