Hnutí Starostové a nezávislí se rozhodlo, že do evropských voleb spojí síly s podobně laděnými subjekty, konkrétně Zelenými a jedenácti regionálními sdruženími. Nejvýznamnějším partnerem se ale má stát TOP 09. Je to správný krok?
Je to velmi racionální krok. Má to logiku. Voliče měly tyto strany velmi podobné, oni často nenacházeli rozdíl, bylo pro ně těžké si vybrat, zvláště v tématech, jako je právě evropský přesah, bezpečnostní a mezinárodně politický. Tato uskupení byla velmi roztříštěná. A velkou roli hraje u nich i vůle souhry, vůle spolupráce, protože dlouho se tady volá po nějakých volebních aliancích. A tohle může být určitý trend, pokud se to osvědčí na úrovni evropských voleb, jak se stejným způsobem uplatnit i v blížících se krajských a sněmovních volbách, které nejsou zase až tak daleko. V evropských volbách mohou tyto subjekty uspět už proto, že Česká republika je jeden volební obvod, že k těmto volbám chodí lidé aktivnější, angažovanější, účast je tím pádem nižší, ale nahrává těmto typům subjektů. Myslím, že spojování je sebezáchovné, tady není jiné varianty, protože další tříštění by vedlo u těchto stran k marginalitě a neúspěchu.
Zatím docházelo spíš k dezintegraci politických subjektů, protože se rozdělily TOP 09 a STAN, bývalý europoslanec za TOP 09 Štětina i bývalý europoslanec za ANO Pavel Telička se snaží vytvořit vlastní politická uskupení. Jakou šanci dáváte těmto „odpadlíkům“?
Mají to vždycky složitější, protože ta nevole a nedůvěra k odpadlíkům, přeběhlíkům, odešlým, ať už je nazveme jakkoli, a jejich projektům je poměrně vysoká. Pan Telička je trochu ve specifické situaci, je stále znám z takového odborného přístupu, jistou šanci má, ale nevíme s jistotou, jestli do toho půjde a jak jeho kandidátka bude vypadat. U pana Štětiny mám pocit, že není tak celorepublikově známý, aby mohl uspět. Ono se ukazuje, že jestli evropské volby někomu nahrávají, tak opravdu tomu, kdo je známý po celé republice, kdo, když se řekne jeho jméno, vyvolává nějaké emoce. A to podle mne pan Štětina není, proto myslím, že to bude mít velmi těžké. Ale samozřejmě rozhodnou voliči. Jestli někde má cenu zkoušet nové alternativy, tak je to v evropských volbách, protože se ukazuje, že v nich volí specifický typ voliče, mnohem angažovanější, který nahrává alternativám nebo novým formacím.
Myslíte si, že tahle situace nahraje Pirátské straně?
Obecně je pro Piráty příznivé, že k evropským volbám chodí lidé z velkých a krajských měst, ale zároveň platí, že k evropským volbám nedocházejí příliš mladí voliči. A tady mají Piráti hendikep, že v nejmladší skupině voličů, mezi osmnácti a třiceti lety, mají nejdominantnější podporu, ale účast těchto voličů je velmi mizerná. K volbám chodí spíš lidé mezi čtyřiceti a padesáti a tam už Piráti mají sice také své stoupence, ale nejsou tak dominantní. Pro Piráty, aby uspěli, bude hlavní úkol namotivovat své voliče, aby k volbám přišli. Pak mají velmi solidní šance. Ale zatím se prokázalo v prezidentských i sněmovních volbách, které jsou jim blízké a důležité, že se Pirátům nedařilo zmobilizovat množství voličů, které mají, jak by si přáli a jak by si představovali. Úspěch Pirátů bude hodně odvislý od toho, kolik přivedou mladých do volebních místností.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová