Spisovatel Pavel Kohout: Český postoj vůči migrantům nahrává nejnižším pudům. Každý člověk má právo žít tam, kde chce

11.06.2017 11:19 | Zprávy

ROZHOVOR. Migrace a exil doprovází lidstvo po celé jeho dějiny. Každý člověk má přitom právo žít tam, kde chce. Demokratické komunity se ale musí rozhodnout, koho chtějí. Spisovatel Pavel Kohout v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz hovořil o problematice migrace, která se úzce dotýká jeho knihy Konec velkých prázdnin. Ta se před několika dny dočkala svého třetího vydání.

Spisovatel Pavel Kohout: Český postoj vůči migrantům nahrává nejnižším pudům. Každý člověk má právo žít tam, kde chce
Foto: Petr Vejbor
Popisek: Spisovatel Pavel Kohout během křtu třetího vydání Konce velkých prázdnin

Televizní seriál, který z knihy Konec velkých prádnin, jejíž třetí vydání jste oslavil v Luxoru, vychází, pojednává o lidech, kteří se rozhodli za socialismu emigrovat. V čem myslíte, že může být tato problematika aktuální pro lidi v současnosti?

Náš televizní román, dovolím si opravit označení, má nadčasové téma, protože emigrace a exil doprovázejí lidstvo po celé jeho dějiny. A nejsvízelnější jeho etapa je ona počáteční, kdy si emigranti připadají jako na cizí planetě, kde si snad nikdy nezvyknou.

Aktuálně zde máme migraci jiného druhu, než byla ta, o které vaše dílo pojednává. Do Evropy přichází lidé z Blízkého a Středního východu a Afriky mnohdy proto, že jsou pronásledováni. Často ale také z důvodu zlepšení svých ekonomických podmínek a životního standardu. Jak se na jejich motivace díváte vy z pozice člověka, který si emigrací prošel? Jak bychom se měli k uprchlíkům zachovat my Češi?

Já jsem do exilu neodešel, ale byl jsem tam doslova fyzicky vynesen československými pohraničníky. Každý člověk má právo žít, kde chce. Ale zejména demokratické komunity musí rozhodnout, koho chtějí. Migrantům lze nejlépe pomoci zlepšením života u nich doma. Pokud jim jde ale doslova o hlavu, musí se jim pomoci. V tom smyslu se mi zdá české vládní heslo – ‚K nám ani nohu!‘ neetické vycházející vstříc nejnižším lidským pudům. 

Příznivci přijímání uprchlíků často argumentovali tím, že Češi coby emigranti za socialismus taky našli svůj domov na západě. A kolik jich bylo. Lze toto podle vás srovnávat?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Měl by podle vás Turek přijít o řidičák?

Podle mě ano, myslím, že kdyby se jednalo o běžného občana, už by ho neměl. On jel přeci nejen rychle, ale do toho ještě měl mobil v ruce, a to je přeci taky protizákonné. A co jako odborník na dopravu říkáte na to, že podle Turka by se rychlost na dálnicích měla zvýšit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl k incidentu v Brně: Ukrajinec strkal do starší ženy. Zastavil ho Čech, má problém

18:45 Rajchl k incidentu v Brně: Ukrajinec strkal do starší ženy. Zastavil ho Čech, má problém

Za čistě účelové považuje předseda PRO Jindřich Rajchl incident, který se odehrál před týdnem v Brně…