Velkou diskuzi především v posledním roce vyvolala potravinová soběstačnost ČR. Jak vy toto téma vidíte? Uvítal byste v obchodech více českých potravin?
Myslím si, že otázka nestojí, zda se v našich obchodech, tedy v supermarketech, které jsou součástí vesměs zahraničních obchodních řetězců, prodává tolik a tolik procent českých potravin. To manažeři obchodů umějí docela dobře nakamuflovat a reklamně prodat. Podstatné však je, že jsme v produkci potravin zcela dobrovolně opustili pozice, které jsme drželi před 30 lety. V roce 1990 jsme byli potravinově zcela soběstační s výjimkou subtropického ovoce. Proto mne překvapují někteří naši ekonomové, když tvrdí, že soběstačnost je vlastně špatná, protože všechno můžeme dovézt ze zahraničí, a že současný stav je náramně vyhovující. Zapomínají dodat, že tento stav vyhovuje především zemědělcům a potravinářům velkých zemí Evropské unie.
Ukázala problémy s potravinovou soběstačností, kdy co se týče například vepřového, jsme soběstační ani ne ze čtyřiceti procent, ovoce zhruba ze 30 procent, zelenina z 25 procent, pandemie, která na jaře zavřela hranice mnohých států?
Samozřejmě. Kamiony se zastavily na hranicích a my jsme mohli leda smutně vzpomínat, že jsme kdysi mívali přebytky vepřového masa. Jenže podle diktátu Bruselu jsme museli stavy prasat snížit proto, abychom se stali odbytištěm pro potravinové přebytky velkých států EU.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora