Jak vnímáte problémy Evropy jako jsou Ukrajina, Islámský stát a masivní imigrace?
Prameny všech těchto problémů jsou hluboko v historii státních agresí. Dlouhá historie vládních intervencí způsobila velmi mnoho potíží. Jde o zásahy Britů, Francouzů a Američanů během dvacátého století. Všechno to byly chyby. Přestaňme s intervencemi. Osobně jsem také pro přijímání imigrantů. Vzhledem k tomu, kolik chce každá vláda barelů ropy, přičemž říká, že by lidé měli být zastaveni. Pořád věřím, že jsou lidé mnohem cennější než barely ropy.
Když se lidé hýbou, dělají to tak, jako bychom to v jejich případě udělali i my a jak to dělali naši předci. Jde o zlepšení vlastního života. Nejde o majetek, ale o možnost pracovat. Když dostanou tito uprchlíci možnost být produktivní, sami se časem zklidní a prokáží své kvality. Pomohlo by to zlepšit život v zemích, kam odcházejí, ale i v těch, odkud odcházejí. Největšími překážkami pohybu lidí v produktivním věku jsou rasismus a pracovní protekcionářství. Největší tragédií druhé světové války bylo, že milionům lidí bylo zabráněno opustit tyranii a jít za svobodou. Zabilo to miliony dobrých lidí. Není důležité, kterou stranu hranic stráží vojáci. Efekt je stejný, když chtějí utéci před tyranií či zoufalou chudobou. Vždyť lidské bytosti jsou největším zdrojem naší planety.
V roce 1988 a 1990 jste kandidoval do amerického senátu. Co si myslíte o zahraniční politice nositele Nobelovy ceny za mír a vašeho prezidenta Baracka Obamy?
Myslím si, že pan Obama je působivou osobností. Je velmi charismatický a opravdový. Nicméně je jako většina politiků. Touží si udržet moc a dělá pro to všechno. Upřednostnil bych dodržování zásad než být advokátem individuálních lidských práv. Jeho války, daně a finanční podpory bankám jsou pro lidskou prosperitu kontraproduktivní.
Mohu se zeptat, pro koho budete při volbě prezidenta USA hlasovat?
Budu hlasovat pro toho, kdo je příslibem neagresivních řešení. Toho se mohu dočkat jen od členů či sympatizantů Libertariánské strany. Takže budu velmi pravděpodobně volit Garyho Johnsona, který je touto stranou preferován.
Jaké jsou vaše ideje udělat tento svět lepším?
Neagresivní přístupy. Neobhajovat silová řešení a podvody kvůli sociálním a politickým záměrům. Svobodné obchodování, občanské svobody a neintervenční zahraniční politiky. To jsou všechno politické myšlenky volnomyšlenkářů, libertariánů.
Co si myslíte o České republice?
Praha je pro mě a mou ženu nejoblíbenějším místem světa. Také zbožňujeme český venkov. Poprvé jsem k vám přijel, když jste byli dohromady se Slovenskem, když jste byli Československo. Lidé u vás jsou jedni z nejchytřejších a nejpřátelštějších, co jsem za své cestování poznal. Aloha! (Aloha v havajštině vyjadřuje slova cit, láska a mír. Na Havaji je používáno jako pozdrav znamenající ahoj.)
Kdo je Ken Schoolland? Absolvoval washingtonskou univerzitu v Georgetownu. Jako ekonom pracoval v několika amerických institucích, ale také v Bílém domě pro osmatřicátého amerického prezidenta Geralda Forda. Následně učil na univerzitách na Aljašce a v Japonsku. V letech 1988 a 1990 usiloval neúspěšně o post senátora za Havaj za Libertariánskou stranu. Je profesorem ekonomie na Havajské pacifické univerzitě v Honolulu a zastává nespočet funkcí v různých mezinárodních organizacích. Napsal knihu Podivuhodná dobrodružství Jonatana Gullibla, kterou u nás vydal Liberální institut. Ta originálním způsobem vysvětluje fungování svobodné společnosti a základní ekonomické a politické zákonitosti. Dvakrát obdržela Cenu George Washingtona za přínos ekonomickému vzdělávání a stala se celosvětovým bestsellerem. Jedná se o smyšlený příběh putování hlavního hrdiny Jonatana Gullibla po ostrově, jenž trpí nesvobodou. Jeho obyvatelé trpí kvůli mnoha neduhům, které jsou typické pro moderní státy, v nichž politici vládnou značnou mocí nad životy obyčejných lidí. |
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský