Sprostá vražda raketou z vrtulníku. Exploduje v odvetě křídlo Bílého domu? Štěpán Kotrba o generálovi s pověstí legendy a o tom, kdo si teď mne ruce

04.01.2020 8:03 | Zprávy

ROZHOVOR Co způsobí zabití íránského generála s aureolou legendy americkou střelou na letišti v Bagdádu? Podle analytika Štěpána Kotrby se rozhodně můžeme těšit na odvetu, je jenom otázkou, jak bude vypadat. Možností je mnoho, od vyslání jiné rakety směrem na Bílý dům, po přenesení války na „civilní cíle“, což už dobře známe i u nás v Evropě.

Sprostá vražda raketou z vrtulníku. Exploduje v odvetě křídlo Bílého domu? Štěpán Kotrba o generálovi s pověstí legendy a o tom, kdo si teď mne ruce
Foto: Praha TV
Popisek: Štěpán Kotrba jako host pořadu Horké téma

Co znamená pro světovou politiku zabití iránského generála Kásima Sulejmáního v Bagdádu, ke kterému se otevřeně přihlásily USA a osobně prezident Donald Trump?

Všechno, nebo nic. To ukáží nejbližší týdny.

Když „všechno“, sprostá vražda raketou z vrtulníku může vést ke snaze po odplatě. A pak může explodovat jedno křídlo Bílého domu po zásahu raketou odpálenou z nějaké dodávky. Je takový problém propašovat do Washingtonu dva metry dlouhou raketu a odpálit ji? Není. Bylo by to symbolické gesto…

Nebo může dojít k smíření šíitských a sunnitských bojovníků Středního východu, kde si všechny země, doteď se zmítající ve vzájemné sektářské nenávisti, uvědomí, že ti nepřátelé, kteří je navzájem rozeštvávají, jsou USA a Izrael. Vyhoštění USA či dalších jejich spojenců z Iráku je vysoce pravděpodobné a obávám se, že mu ponížení vůdci této země nebudou bránit. Bagdádské mezinárodní letiště není poušť a Kásim Sulejmání není jakýsi feláh.

Irácké bezpečnostní zdroje uvedly, že při leteckém útoku bylo zabito nejméně 25 bojovníků a nejméně 55 bylo zraněno. Pokud byl hlavní obětí íránský generál a velitel sil Quds íránského islámského revolučního gardového sboru po jednání v Libanonu společně s Abu Mahdi Al-Muhandisem, vlastním jménem Jamalem Džafarem Muhammadem Ali al-Ibrahimem, zástupcem velitele irácké šíitské milice Sil lidové mobilizace (PMU), který měl zásadní roli při vedení vojenských operací proti ISIS, bylo to ponížení irácké vlády a facka všem bojovníkům proti islamistům. Zabiti byli hosté na oficiální návštěvě země. Vraždy se staly na jejím území. Irácká vláda je v očích všech za smrt obětí odpovědná. Musí odpovědět, nebo ztratí tvář.

Zemřeli i Mohamed Kawtrani, jeden z vůdců libanonského Hizballáhu, íránský generál Husajn Džafari Nyja, íránský plukovník Šahroud Mazfari Nyja, Sámir Abdullah, švagr Imáda Fajíze Mugníje, též známého jako al-Hadž Radwan, vojenského šéfa a bezpečnostního experta libanonské šíitské vojenské organizace Hizballáh, Mohamed Reda Al-Džabri, ředitel vnějších vztahů PMU, důstojníci Hassan Abdel-Hadí a Mohammed al-Šaibani a další vojáci. To nebyla podloudná návštěva, to byl krok k míru v regionu.

Volání „Smrt Americe“ je prozatím pouze symbolické gesto. Vypálit recepci americké ambasády zjevně nestačí. Notabene… Demonstranti zaútočili na velvyslanectví Spojených států v Bagdádu v reakci na letecký úder USA o dva dny dříve proti milicím Kata'ib Hizballáhu. Ovšem americký prezident Donald Trump obvinil z útoku Írán. Ne rozčilené bagdádské šíity. Stejně tak mluvčí PMU Ahmed al-Assadi tvrdí, že „americký a izraelský nepřítel je zodpovědný za zabití mudžahídů Abú Mahdího al-Muhandise a Kásima Sulejmáního“.

„Ten vřed musí pryč“ – to bude reakce mnohých. Lépe se to ale řekne, než provede.

Vyšší iráčtí představitelé odsoudili americký útok jako „porušení irácké suverenity“. Bývalý irácký předseda vlády Adel Abdul Mahdí al-Muntafiki, člen mocné šíitské strany – Nejvyšší rady pro islámskou revoluci v Iráku, označil tento krok za „nebezpečnou eskalaci, která ohrožuje bezpečnost Iráku a regionu“. Abdul Mahdí přiznal, že americký ministr obrany Mark Esper ho zavolal asi půl hodiny před americkými nájezdem, aby mu řekl o amerických záměrech zasáhnout „základnu Kata'ib Hizballáhu“. Prezident Iráku Barham Ahmed Sálih, jeden z vůdců Vlastenecké unie Kurdistánu, útok odsoudil také.

Mediální úřad Sil lidové mobilizace – známý jako Hašd al-Šábaj – označil páteční ranní útok za „zbabělý americký bombový útok“. Irácké milice Síly lidové mobilizace, založené bývalým iráckým premiérem Haiderem al-Abadi jsou většinou tvořeny šíity, ale také sunnity, křesťany, Turkmeny a Jezídy. Irácká vláda dodává milicím vojenské vybavení z USA včetně tanků M1 Abrams, obrněných transportérů M113, Humvees a MRAP. Na druhé straně pro milice bojují dobrovolníci Kata'ib Hizballáh. Podle některých zdrojů je ale dodavatelem zbraní i Teherán. Jen v roce 2014 prodal Bagdádu zbraně v hodnotě téměř 10 miliard dolarů, včetně dělostřeleckých 106 mm protitankových děl a 120 mm, 82 mm a 60 mm minometů. Jejich nejdůležitějším úspěchem byla druhá bitva o Tikrít.

Irák se nemůže regionální diplomacii a vztahům s Íránem vyhnout, náboženské i etnické složení země to neumožňuje.

Pentagon uvedl, že útok byl proveden na „přímý rozkaz prezidenta“. „Kásim Sulejmání zabíjel Američany, měl být zlikvidován už dávno,“ prohlásil na twitteru Trump. Americký prezident zapomněl dodat, že Sulejmání určitě nezabíjel Američany v Americe, ale mohl je potkat pouze v zemích, kde neměli co dělat. Považuji za legitimní zabíjet nepřítele, který bombarduje vlast či zabíjí spoluobčany jen proto, aby měl levnější benzín.

Nebo se nestane nic. Trump Pentagon uklidní násilím, někdo z vedení EU mu totiž vysvětlí, že ho NATO ve válce s Íránem nepodpoří. Levná ropa je levná ropa. Tomu rozumí konzervativci spíš, než demokraté. Sunnitské země Zálivu přestanou intrikovat a řeknou si, že to tentokrát stačilo. Izrael zrovna tak. Lepší ropný kšeft s Jordánskem než válka se všemi šíity včetně palestinských. Írán si povinně odtruchlí tři dny a pochopí, že chce mít vztahy s EU a nechce válku s Američany, kterou nejspíš nevyhraje, ale oslabí ho to. Irácká vláda pochopí, že je loutková a Američany zkasíruje. Američané zaplatí rádi. Uklidní se i Mahdího armáda… Válka stojí peníze. Sýrie má jiné problémy. A Nasralláh vydá 356. hrozivě vážné prohlášení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klára Samková: Muži chlastají, mládež už nebaví ani sex. Od vítěze voleb chci slyšet jen jedno

4:44 Klára Samková: Muži chlastají, mládež už nebaví ani sex. Od vítěze voleb chci slyšet jen jedno

Jsme kolonií a je třeba jí přestat být, chce slyšet od vítěze nadcházejících parlamentních voleb adv…