V komunálních volbách jste obhájil mandát starosty. Co pro vás tento závazek znamená? Přeci jen jedno volební období je krátká doba na prosazení změn. Jak budete chtít čtyři roky navíc zúročit?
Šel jsem na radnici pracovat pro občany, takže mě jejich důvěra ve volbách určitě velmi potěšila a ano, vnímám ji jako závazek. Budu usilovat o to, abychom záměry, s nimiž jsme šli do voleb, a z nichž se mnohé promítly do programového prohlášení koalice, splnily. Ať už se to týká například velkých investic typu parkovacího domu, sportovní haly, zahájení opravy sportovišť či startovacích bytů pro mladé a bytů pro seniory, nebo nového územního plánu a také intenzivnější komunikace s občany města.
V roce 2014 byla Kroměříž první z okresních měst v kraji, kde vznikala koalice, nyní poslední. Čím to bylo způsobeno? A jak byste spolupráci nové koalice hodnotil? Domníváte se, že vydrží celé volební období?
Domluva na koalici nebyla jednoduchá. Jsem rád, že se to nakonec podařilo a chtěl bych našim partnerům znovu poděkovat za racionální, solidní a férové jednání. Dodám snad jen to, že se spolu dohodly subjekty, které upřednostnily práci pro občany Kroměříže nad osobními averzemi, které do jednání vnášely některé strany a hnutí, které jsou dnes i kvůli tomu v opozici. Spolupráce v koalici klape na jedničku, zásadní je především intenzivní a věcná komunikace. Nevidím proto důvod, proč by koalice neměla vydržet celé volební období.
Do rozhodování ve městě byste chtěli více zapojit i občany a slibujete zavést participativní rozpočet pro financování občanských projektů. Kdy konkrétně? A o jaké částce budou moci občané rozhodovat?
Už v rozpočtu na letošní rok máme částku 100.000 korun na tyto projekty. Počítáme s tím, že v případě zájmu občanů města se tato částka bude v dalších letech zvyšovat.
Jaký je zájem občanů o diskuzi s vedením města? A není málo, vyčlenit pro diskuzi jen dvě hodiny jednou za měsíc? Při jakých dalších příležitostech budete chtít s občany debatovat?
Hodiny pro veřejnost jsme pořádali v únoru poprvé a přišlo asi 25 občanů. Já a místostarostové Daniela Hebnarová a Vít Peštuka jsme se lidem věnovali celé dvě hodiny, vyšlo to časově tak akorát. Uvidíme, jaký bude zájem občanů o další hodiny pro veřejnost. Při jejich zavádění jsme avizovali, že v případě zájmu veřejnosti hodiny přidáme. Jinak město pořádá k různým příležitostem veřejná fóra, kde chce občany informovat a také chce slyšet jejich názor. Příkladem může být nedávné fórum k opravě Vodní ulice.
Ve strategických oblastech a rozhodováních chcete využívat místního referenda. Napadá vás nyní téma, které by mělo být v Kroměříži předmětem všelidového hlasování?
Dovedu si například představit, že pokud by město získalo od soukromého majitele areál vážanské cihelny, tak by o jeho budoucím využití uspořádalo místní referendum.
Jste zastáncem zavedení obecného referenda? Proč?
Domnívám se, že názor občanů je důležitý a pro politika zavazující. A že by politické strany a hnutí neměl zajímat jen před volbami, a pak už do konce volebního období ne. Příkladem může být situace v krajském zdravotnictví, kdy vedení Zlínského kraje naprosto přehlíží názory veřejnosti a připravuje změny, s nimiž žádná ze stran na hejtmanství vládnoucí koalice do minulých krajských voleb nešla. K referendu bych ale ještě rád dodal, že by tento institut neměl být zneužíván a nadužíván. Takže ano, jsem pro referendum, ale jen v zásadních a strategických otázkách.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková