Starostou jste první volební období. Do jaké míry se naplnily vaše představy o této práci? Nelitujete svého rozhodnutí?
Vstupu do politiky rozhodně nelituji. Práce pro lidi má smysl a naplňuje mě. V roli starosty jsem navíc poznal řadu zajímavých lidí. Negativem je snad jen časová náročnost této práce. Ale mám už dospělé děti a tolerantní ženu, takže se s tím vyrovnáváme dobře.
Co konkrétně se vám podařilo prosadit z vašich priorit?
Jako zcela zásadní počin vnímám uzavření akcionářské dohody ve společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK). Zajišťuje občanům dlouhodobě přijatelnou cenu a kvalitu vody a také to, že zisk bude investován do vodárenské infrastruktury. Nezmizí tedy na kontech zahraničních provozovatelů vodáren, jako je tomu v některých jiných oblastech v České republice. VaK ročně investuje do infrastruktury na celém Kroměřížsku kolem 100 milionů korun a čerpá na to státní a evropské dotace, což by bez rozhodujícího vlivu obcí nebylo možné. Přes tyto zjevné výhody jsem se setkal s výhradami ohledně výše nákladů na zajištění akcionářské dohody, zvláště na právní služby. Otevřeně říkám, že od roku 2015 nás včetně DPH přišly právní služby související s VaK téměř na 4,7 milionu korun. VaK celkem zásobuje vodou 105 891 obyvatel, takže se jedná asi o 45 korun na osobu. A to nepočítám další odběratele z řad firem. Domnívám se, že je to více než akceptovatelná cena za to, že si město spolu s partnerským městem a obcemi díky akcionářské dohodě udrží kontrolu nad tak klíčovým odvětvím, jako je vodárenství.
Mám ale radost i z toho, že se nám ve městě i místních částech daří budovat a zvelebovat víceúčelová a dětská hřiště, opravovat školní budovy i chodníky a komunikace. V pondělí 5. března začne náročná oprava ulice Vodní v centru města, pracuje se na opravě budovy Starého pivovaru, která je zázemím pro kulturní akce. Letos chystáme i úpravu náměstí Míru a ke konci roku bychom rádi zahájili stavbu parkovacího domu, který Kroměříž nutně potřebuje.
A je naopak něco, s čím příliš spokojený nejste?
Zklamáním jsou pro mě průtahy v soutěži o návrh nového územního plánu Kroměříže. Kvůli obstrukcím ze strany neúspěšného uchazeče jsme stále nebyli schopni vybrat zhotovitele územního plánu. Je pro mě nepochopitelné, že stěžovatel může opakovanými námitkami a podněty k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže bránit přípravě pro město tak důležitého dokumentu.
Nabízí se také otázka, zda byste chtěl na podzim obhájit mandát, a pokud ano, s jakým cílem?
Do voleb půjdu a mandát se obhájit pokusím. Myslím, že se řada věcí povedla a řadu dalších připravujeme, ať už je to zmíněná stavba parkovacího domu, rekonstrukce domu bývalé okresní vojenské správy na startovací byty pro mladé a byty pro seniory, nebo také opravy sportovišť – zimního stadionu, plaveckého bazénu či sportovní haly. Rád bych tyto záměry s kolegy dotáhl do úspěšného konce tak, aby parkovací dům, byty i opravená sportoviště sloužily občanům našeho města.
Kroměříž byla první z okresních měst, kde vznikala koalice. Jak byste spolupráci hodnotil? Ptám se i proto, že jste se po volbách obával rozdílných pohledů na kulturu a sport. Nakolik se vaše obavy naplnily?
Koalice funguje dobře, spolupráce s partnery si velmi cením. Vyhnuly se nám dosud vážnější potíže, které v jiných městech koalice rozbily. Na některé věci máme sice někdy jiný názor, ale do této chvíle se nám vždy podařilo nakonec najít společnou řeč.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková