Starostka, co kandidovala do vedení ODS: Romy musíme dát do lajny, aby se vedle nich dalo žít

23.01.2014 21:01 | Zprávy

ROZHOVOR Přestože je vnímána jako odpůrkyně represivních řešení, je starostka Obrnic na Mostecku Drahomíra Miklošová (ODS) zastánkyní rychlých změn ve výraznější vymahatelnosti práva, změny sociálního systému a tlaku na romské obyvatelstvo. Držitelka ocenění Rady Evropy za obecní projekt zaměřený proti diskriminaci, vychází z uvědomění, že Romů se nezbavíme, a tak by se na to podle ní měli dívat i ostatní starostové. Čtěte, co radí.

Starostka, co kandidovala do vedení ODS: Romy musíme dát do lajny, aby se vedle nich dalo žít
Foto: ods.cz
Popisek: Drahomíra Miklošová

Vy máte velké zkušenosti s integrací Romů. Máte pocit, že po loňských demonstracích - nejen v Ústeckém kraji - se situace uklidňuje alespoň po té emoční stránce? Nebo jde o ticho před bouří“ a extremismus stále narůstá?

Extremismus nepolevuje. To z těch lidí jen tak nedostanete. Pokud to v lidech je, je to vždy otázka, kdy někde někdo zapálí nějakou jiskru, aby se rozhořel oheň. Nyní klidu nahrává fakt, že je zima. Takže i Romové jsou více doma, neodehrávají se dýchánky před domy. Ale nemyslím si, že by utichl extremismus, opět to podle mě někde vybuchne. Je to totiž trochu i příležitost pro lidi, kteří jsou frustrovaní situací, ve které se nacházíme. To znamená ty ekonomické dopady, nezaměstnanost, případně obava, že přijdu o práci a nebudu mít na splátky… Pak stačí málo, aby měl člověk potřebu to vyventilovat. Řekla bych, že problém soužití s Romy je daleko žhavější jenom proto, že nálada ve společnosti je nedobrá obecně.

Bude to asi i jedna z věcí pro novou vládu. Co by podle vás měla v tomto směru udělat?

No, vláda se teprve rozkouká... Každopádně bude nutné zabezpečit vymahatelnost práva. Lidé prostě velmi čekají na to, že konečně za přečiny a trestné činy velice rychle padne trest. To je důležité, protože takto mají pocit, že když někdo něco provede a trest přijde za dva, za čtyři roky, tak je neúčinný a mezitím se odehrají další problémy. To je první věc – urychlit tyto záležitosti. Asi je trochu troufalé odvolávat se na fungování v Americe, ale jak je možné, že tam někdo udělá odpoledne přestupek, tak v noci už zasedá soud? Proč nejsme schopni také řešit rychle? Lidi nejvíc trápí drobné přestupky, drobné krádeže obecně. My tak nějak příliš neprotestujeme v ulicích, nebo že bychom někde vyřvávali, že se tady ztrácejí miliardy a miliony – člověka tu prostě víc trápí, když mu někdo vykrade garáž, byt nebo když mu vleze na zahradu a „sklidí" úrodu, tedy co se ho dotýká přímo. Po tomhle veřejnost volá.

Navíc když dojde k řešení přestupku, vyměření pokuty, tak pracující člověk, pokud ji nezaplatí, tak se na něj uvalí exekuce a zkrátka se na něj dosáhne. Po lidech na sociálních dávkách, pokud páchají přestupky, nikdo tutéž pokutu nedostane, protože na jejich peníze se sáhnout nesmí. Nad tím, co u některých vyvolalo nevoli před časem v Chomutově, kdy exekutor čekal na lidi poté, co si vyzvedli dávky, je potřeba se zamyslet i z tohoto pohledu. Bylo to možná radikální, ale ti dlužní lidé musejí vědět, že mohou přijít o část sociálních dávek. Tlak musí být vyvinut, jinak to vyvolává jakýsi free pocit: „Mně se nemůže nic stát."

Pokud tohle bude fungovat, stačí to na zklidnění mezi menšinou a většinou – respektive pracujícími a cíleně nepracujícími či problematickými? Co například dalšího jste pro soulad obou komunit učinila v Obrnicích?

Kromě toho, co jsem nastínila, je druhou zásadou obnovení „veřejné služby". S argumenty odpůrců, že je to „práce zadarmo", nesouhlasím. Každá práce má svou hodnotu a jestliže tedy je dotyčný doma a bere peníze, tak přeci za to něco odvést musí. Byla velká chyba, že se veřejná služba zrušila, protože my jsme s ní měli velmi dobré zkušenosti a 30 až 40 lidí na ni docházelo bez problémů, odpracovali oněch 20 nebo 30 hodin měsíčně a dostali něco navíc ke svým sociálním dávkám. S tím by se urychleně mělo něco udělat. Není možné dál v lidech pěstovat dojem, že peníze jsou bez práce.

Další věcí je, že děti musí chodit do školy, třeba i pod podmínkou krácení přídavků na děti, které na ně přeci dostávají. Jinak si vychováme další nekvalifikovanou generaci a problém se bude zvětšovat. Navíc všechno jde nahoru, znalost techniky a technologií a podobně. Bohužel za liknavost rodičů, kteří dovolí dítěti zůstat doma, žádný trest není. Lidé musí vědět, že tyto snadno realizovatelné změny se dějí. Jinak frustrace v nich ještě více násobí onen pocit, že za všechny jejich problémy a stav v této zemi mohou Romové, problémoví lidé. Prostě hledají viníka.

Zmínila jste věci, týkající se českého sociálního systému. V čem by se měl změnit?

Sociální systém se musí změnit, aby nebyl zajímavější a výhodnější než chodit do práce.

Osekala byste jej v něčem konkrétním, například doplatky na bydlení či podobně?

Doplatky na bydlení by se měly jednoznačně řešit. Na tom navíc nebohatnou ti chudáci dole, kteří se dostanou do ubytoven, ale ten, kdo se věnuje realitnímu byznysu a který vystihl naši nedokonalost v legislativě. Vždycky politici a úředníci vytvoří paskvil, v rámci kterého se nějaký chytrolín zorientuje a vytěží maximum. Doplatky na bydlení jsou největší byznys s chudobou, jaký si kdo dovede představit. Tam se již něco na ministerstvu a v Senátu děje, což je dobře, a doufám, že to nakonec nepoloží ty lidi, kteří nemají jinou variantu než tu ubytovnu. A mimochodem – je na většinové společnosti, aby zákony byly jednoduché a srozumitelné a neměly pět, šest různých výkladů!

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Tajné služby u nás posilují. Mohou zrušit volby. Zelenskyj je zoufalý

4:44 Zeman: Tajné služby u nás posilují. Mohou zrušit volby. Zelenskyj je zoufalý

„Znovu opakuji, že u nás tajná služba posiluje svoji moc, a to nejenom nad řadovými občany, ale i na…