Strategie Ukrajinců i Rusů. Rozbor generála Macka. A co nová Putinova superzbraň?

18.08.2022 18:22 | Rozhovor

„Jsem přesvědčen, že Rusko již strategicky prohrálo. Pokud se nezmobilizuje, prohraje i vojensky na bojišti,“ uvádí v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz generál Pavel Macko, který byl do roku 2018 zástupcem náčelníka Generálního štábu Armády Slovenské republiky a také dosud nejvýše postaveným slovenským vojákem ve strukturách NATO. Věří ve vítězství Ukrajiny, která by nyní mohla přejít do protiútoku, ale dodávky zbraní ze Západu jsou příliš pomalé. Putinova slova o nasazení nových zbraní bere jako propagandu a tlak na Evropu.

Strategie Ukrajinců i Rusů. Rozbor generála Macka. A co nová Putinova superzbraň?
Foto: Repro Youtube
Popisek: Slovenský generál Pavel Macko

Pane generále, jak se nyní vyvíjí situace na Ukrajině, stále věříte ve vítězství Ukrajinců?

Nepochybně, já jsem přesvědčen, že Rusko již strategicky prohrálo. Pokud se nezmobilizuje, prohraje i vojensky na bojišti. Samozřejmě, že vítězství Ukrajiny musí být považováno za situaci, kdy Ukrajina zastaví vojenskou agresi, způsobí agresorovi značné ztráty, které mu nedovolí pokračovat v agresi, a vytlačí ho z významné části svého území, ale to není otázka dnů ani týdnů. Přesto je vidět jistý progres.

V čem konkrétně spatřujete onen progres, když situace zůstavá téměř neměnná?

Dosud probíhal konflikt tak, že Rusové diktovali, kde a jak se bude bojovat. Ukrajině se teď podařilo izolovat Chersonskou oblast a ohrožují Záporožskou oblast. Také Rusko se snaží vyvinout tlak. Ale kroky Ukrajiny jsou takové, že to není jen drobný protiútok, ale aktivita sil, která nutí zásadním způsobem měnit Rusko plány. Samotná oblast Chersonu je důležitá, Ukrajina se tam snaží narušit plány na referendum, kterým by chtěli Rusové legitimizovat připojení oblasti k sobě. Ale obsadit samotné velké město by pro ukrajinskou armádu bylo složité a náročné. Vytlačit ruskou armádu by totiž znamenalo devastaci města.

Jak to je s dodávkami zbraní pro Ukrajinu?

Velkou pomocí jsou pro Kyjev dělostřelecké systémy a raketový systém HIMARS. Dokážou efektivně ničit ruské cíle. Válku nevyhrají, ale v každém případě to koroduje ruskou ofenzivu. Tím, že ruská vojska nemají v první linii dostatek zásob, tak nemohou pokračovat v útoku.

Aby mohli Ukrajinci pokračovat v útoku, potřebují od Západu i obrněnou techniku. To je ta druhá část. Poté, co oslabíte protivníka, potřebujete vyrazit do protiútoku. A to už se nepřekoná dělostřeleckým útokem, ale tam už musí nastoupit vojáci, kteří musí dobýt ruské obranné linie.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tomáš Procházka

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Furedi: Brusel pod tlakem. Trump už je donutí, nebude to jako za Bidena

4:44 Profesor Furedi: Brusel pod tlakem. Trump už je donutí, nebude to jako za Bidena

Trump donutí Evropu řešit své problémy, myslí si Frank Furedi, emeritní profesor sociologie na Unive…