Středula se domnívá, že nezaměstnanost nebude mít kvůli covidu a posledním událostem žádný další dramatický průběh, protože rozvolnění ekonomiky znamená více míst pro lidi na trhu práce. To je pozitivní, navíc bude ve stejný čas přibývat pracovních míst, která jsou dočasná a souvisejí se sezónní činností. Současně připomněl, že řada Čechů odešla z různých oborů, kde práce nebyla, a nyní je zaměstnavatelé budou chtít zpátky. „Nemyslím, že by v této chvíli mohlo dojít k růstu nezaměstnanosti. Otázka zní, co s nezaměstnaností udělá absorbace absolventů škol. Blíží se konec školního roku, blíží se poslední prázdniny, někteří prázdniny ani nevyužijí a na trh práce bude nastupovat nová generace. Jedná se o velké počty a budou mít vliv na trh práce,“ vysvětlil šéf odborářů.
Dokud budou platit omezení, měla by platit i podpora
Očekávaný růst české ekonomiky a HDP, jehož předpoklad považuje za poměrně optimistický, nemůže však být realizován bez podpory spotřeby, což znamená růst platů a minimální mzdy v roce 2022. Jedním z odvětví, které utrpělo v posledním roce velkou ránu, je i gastronomie a cestovní ruch celkově. „Od samotných hotelů až po ty, kdo do cestovního ruchu dodávali nějaké zboží. O tom se příliš nemluví, ale například výrobci porcelánu, lidé, kteří se starají o praní prádla, doprava osob… těch činností je celá řada, které nyní budou nabíhat do v uvozovkách ne standardního, ale standardu blížícího se režimu,“ vysvětlil redakci, co dále pomůže nezvyšovat nezaměstnanost.
V této souvislosti nevítá kroky vlády, která zastavuje podporu různých programů pro podnikatele. Josef Středula se domnívá, že by měly trvat do té doby, dokud bude vláda omezovat podnikatele a řemeslníky v jejich činnosti. Varoval před ukončením programů, které by se na podzim jen těžko obnovovaly: „Například antivirus se na jedné straně neprodloužil v podobě, jak ho známe, ale zůstává aktivní. Každopádně vláda, a můžeme použít i množné číslo, tedy vlády, které budou v letošním roce, by neměly podcenit podzimní dny. Odborníci hovoří o tom, že může dojít k nějakému pokračování pandemie, že bude záležet na proočkovanosti populace. Pak mohou být programy opětovně použitelné, ale je rozdíl program jen zmrazit a jiná věc je ho zastavit, protože obnovování bude složitější. Bylo by chybou si myslet, že už je po všem, a tudíž je můžeme zrušit. To rozhodně nedoporučuji a stejně tak není nutné vytvářet nové věci, protože jsme se klopotně dostali k jakžtakž funkčním programům a neměli bychom od nich úprkem utíkat,“ řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů. Nejlepší zprávou pak podle jeho názoru bude, pokud nebude žádný důvod k čerpání programů, což bude znamenat rozjezd ekonomiky. „Pokud bude důvod k omezení subjektů, tak by i nadále měly být podpůrčí programy,“ podotkl.
Středula: Varovali jsme, ale nikdo nám nevěřil
Momentální zdražování potravin a základních životních potřeb považuje za velmi vážnou otázku s velmi širokými konsekvencemi. „Varovali jsme před tou situací v diskusi o rozpočtu, stejně tak v diskusi o daňových změnách v roce 2020 nebo při diskusi o rušení superhrubé mzdy. Přesně před touto situací jsme varovali a nikdo nám nechtěl moc věřit, že jsou ohroženi právě lidé s nízkými příjmy, protože na ně se valí a bude valit inflace, zdražování a akce se zrušením superhrubé mzdy. Ten účet musí někdo zaplatit a nejenom letos nebo příští rok, ale i v dalších letech se bude cílit na ty, kterých je nejvíce, a to jsou obyčejní zaměstnanci, zaměstnankyně, malé firmy, živnostníci. Tam se vše samozřejmě projeví,“ uvedl Středula s tím, že životní náklady budou stoupat, a pokud nedojde k posunu ve mzdách a v minimální mzdě, bude to znamenat neochotu utrácet. V kombinaci s opatrností kvůli koronaviru to může ekonomiku a její pozitivní výhled významně ohrozit, a očekávání se tak nenaplní.
Právě proto je řešení výše minimální mzdy podle Středuly zásadní. Tvrdí totiž, že pokud se očekává hospodářský růst, není možné, aby se nepromítl i do tak důležité věci, jako je minimální cena práce. Rozhodně je pak nutné konsolidovat veřejné finance, což je z jeho pohledu problém, který vláda způsobila a který musí řešit. „Musím s odstupem času opětovně ocenit, a už jsme to udělali tehdy, námět prezidenta republiky Miloše Zemana na časově omezené působení daňových změn, které se zrealizovaly v roce 2020,“ označil ideální cestu ke konsolidaci veřejných financí předseda odborových svazů. To se prý neudělalo, problém vrátit věci do podoby před pandemií tak bude ještě těžší. Některé daňové změny navíc necílily na nejohroženější skupiny, ale naopak na ty, kdo něco vlastní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová