Pane Maršálku, vy jste žil několik let v Anglii, kde jste pracoval v obchodním domě Harrods a na vašich vynikajících dezertech si pochutnávala i královská rodina. Když porovnáte život u nás a v Anglii, chování lidí, jejich přístup k životu… v čem vidíte největší rozdíl?
Všude je chleba o dvou kůrkách. Taky všude, kde jsem byl, tak jsem byl dobrovolně a rád. U nás mám někdy pocit, že tady všichni rozumí úplně všemu. Mě léta v zahraničí naučila nevyjadřovat se k věcem, o kterých nic nevím. Tím si zbytečně vytváříte domněnky a zaplňujete mozkovou kapacitu, kterou byste úspěšně mohli použít jinde. A potom tady máme ještě jeden nešvar, a sice, že když mně zdechne koza, tak sousedovi ať obě. Panuje zde úplně obyčejná a zbytečná závist. Myslím, že lidi, co makají, by se adekvátně k tomu měli mít. A naopak.
Co jste říkal na to, že Anglie nakonec opravdu odešla z EU? Překvapilo vás to?
Vnímám to jako obrovský omyl a výsledek uměle vytvořené lživé a manipulativní kampaně některých politiků. Jak jinak si vysvětlit, že pár minut po vyhlášení výsledků byly nejvyhledávanější hesla na internetu v Anglii: Co je to EU a co je to brexit. Moderní technologie jsou perfektním nástrojem k masové manipulaci. Jen se podívejte, co se stalo před pár týdny v americkém Kapitolu. A to nás vrací k otázkám toho, kdo vlastně volí politiky a na základě čeho. U nás to samozřejmě platí také.
Jak moc se Anglie od té doby, co jste tam žil, změnila? Někteří mluví poměrně dost zklamaně o tom, že „stará známá Anglie“ už není tou zemí, co bývala. Mluví tak i v souvislosti se stále větším přílivem migrantů. Jak vy toto vnímáte?
No, já mám pocit, že právě již několik let po sobě do Anglie přijde ročně méně lidí, než odejde. Určitě se změnila atmosféra a klima mezi lidmi. Pro některé velmi omezené Angličany jsou najednou cizinci problémem, ale vůbec si neuvědomují, že většinou přistěhovalci dělají práci, která místním nevoní. A nejhorší ze všeho je, že má dobrá známá, kterou do Anglie adoptovali, když jí v 10 letech při autonehodě v Keni zemřeli rodiče, tak je tak ovlivněná tou mediální masáží, že dnes je sama proti přistěhovalcům a pro brexit. A přitom si neuvědomuje, že sama je jednou z nich. A podobných příběhů mám několik, bohužel.
Určitě máte v Anglii stále hodně přátel, známých… Jak podle vašich informací Británie zvládá pandemii? Jak v tomto směru lidé vnímají premiéra Johnsona? Liší se vaše informace od toho, co se dozvídáme z tisku?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora