Celé Česko bojuje proti masivní vlně koronaviru, která má být u nás jedna z nejsilnějších na světě. Některé nemocnice, jako např. v Uherském Hradišti, Zlíně i Liberci, hlásí postupné naplnění stavů, kvůli přírůstkům pacientů s covidem-19. Jak je na tom nyní „okresní“ krnovská nemocnice? Ze kterých spádových oblastí ošetřujete vaše pacienty? Máte k tomu dostatek pomůcek, lůžek i personálu? Pomáhají vám například medikové či studentky ze středních zdravotnických škol, jako je to běžné ve fakultních nemocnicích?
Bohužel i v naší nemocnici se projevuje obrovský nárůst nakažených covidem-19. Počty těchto pacientů mají stále vzestupnou tendenci. Nyní se především staráme o nemocné z okresu Bruntál včetně těch, kteří spadají pod bruntálskou nemocnici. Bylo ale i nezbytně nutné přebírat pacienty ze Slezské nemocnice v Opavě, kde došlo k prudkému nárůstu infikovaných. I z tohoto důvodu pomáhají u nás medici, kteří byli nasazeni na JIP a na další kovidové jednotky. Evidujeme i nabídky od brigádníků, ale nyní jsou zapotřebí spíše kvalifikované sestry.
Pro zvládnutí toho náporu máme nyní otevřeny dvě standardní kovidové jednotky a dále jsme museli také zřídit plně vybavené tzv. kovidové ARO, kde leží pacienti v kritickém stavu na umělé plicní ventilaci. Dále jsme přetransformovali interní Jednotku intenzivní péče (JIP) v kovidovou JIP, kde se poskytuje především intenzivní terapie kyslíkem, když ještě není nutná umělá plicní ventilace. V případě potřeby jsme i zde schopni tuto JIP změnit v jednotku, kde se budou léčit pacienti s umělou plicní ventilací.
Ochranných pomůcek máme zatím dostatek, ale jejich spotřeba je enormní. Průběžně zajišťujeme i stále používanější plicní ventilátory ve spolupráci s naším zřizovatelem – Moravskoslezským krajem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jan Štěpán