Telička: Vladimir Putin vyznává kult moci. Udělá vše pro to, aby dál tančil po zádech ruských občanů

19.10.2016 10:51 | Zprávy

ROZHOVOR „Rusko si počíná velmi nevybíravě a podle řady zdrojů zasahuje společně se syrskými jednotkami civilní cíle v rozsahu téměř bezprecedentním,“ konstatuje známý europoslanec za hnutí ANO Pavel Telička. Svá tvrzení pak ještě upřesňuje: „Nejde jen o Aleppo, ale o humanitární konvoj a další. Když už povětšinou zdrženlivá Organizace spojených národů používá silná slova, tak už opravdu musel přetéct pohár tolerance.“ V tuto chvíli ale není Telička zastáncem posílení sankcí vůči ruským subjektům a dal by přednost politickým jednáním vedoucím k novému příměří.

Telička: Vladimir Putin vyznává kult moci. Udělá vše pro to, aby dál tančil po zádech ruských občanů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Pavel Telička

Válka v Sýrii se nebezpečně vyhrotila jako v dobách studené války, když na jedné straně, jako například v minulosti ve Vietnamu, bojují Rusové a na té druhé Američané. Neobáváte se, že by se v tomto konfliktu, ve kterém jde o získání vlivu na Středním východě, mohly do sebe nakonec pustit i USA s Ruskem, a to třeba i díky banální chybě vojenských pohlavárů, kteří ovládají chod různých systémů zbraní, jak se toho bojí někteří bezpečnostní experti?

V každém válečném konfliktu je vysoká míra rizika jeho rozšíření. Pokud jsou přítomny vojenské složky dalších zemí, existuje i určité riziko, že dojde k nechtěné konfrontaci. Něco takového, i když nejsem v tomto směru expertem, se asi může stát. Na druhou stranu věřím, že obě strany jsou si vědomy uvedeného rizika a učiní maximum pro to, že se vyvarují nechtěného. A pokud by i došlo k nešťastné události, že by ihned vstoupily obě strany v jednání s cílem zabránit eskalaci. Podotýkám však, že je to Rusko, které v místě disponuje početnými vojenskými silami a pouští do éteru výhrůžný jazyk.  

Rusko-americká zářijová dohoda o příměří v Sýrii předpokládala, že umírněná opozice se od teroristů, jako je Fronta dobytí Levanty, oddělí, což se nestalo, a Rusko z toho viní USA, které měly tento bod dohody zajistit. Teď Rusko schytává kritiku za intenzivní bombardování Aleppa. Byla tohle strategická chyba Ruska, nebo prostě lze postupovat jen silou? A co si myslíte o úvahách zavést kvůli tomu další sankce proti Rusku? 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Senioři jsou jediná skupina, která od 2020 netratila

A není to snad pravda? Vždyť pracujícím klesají zejména kvůli inflaci mzdy, zatímco důchodcům důchody rostou. Komu je dorovnávám příjem tak jako důchodcům? Netvrdím, že máme hodit důchodce přes palubu, nezaslouží si to, ale cožpak si my ostatní zasloužíme takové mzdy? My třeba o důchodců navíc nemám...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kriminalizace za plakát? Zkušený senátor z ODS se zastal Okamury

21:35 Kriminalizace za plakát? Zkušený senátor z ODS se zastal Okamury

O takzvaném semaforovém chování, ale i třeba o antikampaních hovoříme se senátorem za ODS, dlouholet…