Tento paskvil neměl být nikdy předložen. Poslankyně a zdravotní sestra drtí pandemickou novelu

28.01.2022 21:27 | Rozhovor

Vláda v programovém prohlášení slibovala, že se s covidem musíme naučit žít. Zatím podle toho ale její kroky nevypadají, konstatuje opoziční poslankyně Karla Maříková z SPD, původní profesí zdravotní sestra. Hovoří o zneužití nouzového stavu a upozorňuje i na jedno tiskovkové prořeknutí ministra Válka.

Tento paskvil neměl být nikdy předložen. Poslankyně a zdravotní sestra drtí pandemickou novelu
Foto: SPD
Popisek: Karla Maříková je poslankyní Parlamentu ČR za Svobodu a přímou demokracii (SPD)

Vaše hnutí SPD se postavilo proti novele pandemického zákona. Co vám vadilo více, podoba tohoto zákona (uzavírání občanů do karantény bez možnosti přezkumu esemeskou), nebo podloudný způsob, jakým se jej vláda snažila ve zrychleném řízení protlačit?

Vládní novela se projednává v legislativní nouzi, v tzv. zkráceném jednání. Ve stavu legislativní nouze lze projednat vládní návrh zákona pouze v případě mimořádných okolností, kdy jsou zásadním způsobem ohrožena základní práva a svobody občanů nebo bezpečnost státu nebo kdy státu hrozí značné hospodářské škody. Splnění těchto podmínek musí vláda dostatečně prokázat.

Stav legislativní nouze se tady doslovně zneužívá a zákony tak nemohou být dostatečně projednány, nejsou projednány dostatečně ve výborech a není k nim vedena dostatečná diskuse. V zákoně je připraveno několik úprav, které představují zcela nepřijatelný pokus o omezení práv a svobod občanů, zaručených Listinou základních práv a svobod a mezinárodními úmluvami.

Ono to zatím celkově vypadá, že vláda navzdory vznešeným slovům Petra Fialy o významu parlamentu se svou pohodlnou většinou námitkami poslanců moc zabývat nebude…

Vláda ve svém programovém prohlášení slibovala, že se s covidem musíme naučit žít. Zatím kroky vlády ČR podle toho nevypadají. Stále tady máme diskriminační a nelogická opatření, kdy se musíte do služeb prokazovat, že jste „bezinfekční“, respektive zda je dotyčný očkován nebo prodělal covid-19 – a to i přesto, že očkování nebrání vzniku ani šíření onemocnění a tak i očkovaný se může nakazit a onemocnění šířit. Takové opatření je nejen nelogické, ale také diskriminační a rozděluje společnost. Původně bylo nastaveno proto, aby lidé byli donuceni se očkovat, a pokračuje až dodnes, ale z logiky věci je jasné, že s ochranou zdraví nemá nic společného.

Další nelogickým krokem, který s tím, že se máme naučit s covidem-19 žít nemá nic společného, je plošné testování antigenními testy, které jsou spíše orientační a právě u bezpříznakových jedinců mívají zkreslený výsledek. Plošné testování nás bude stát obrovské peníze, které budou chybět na léčbu skutečně nemocných pacientů. Testovat by se tak měli jen lidé s příznaky.

Ani současná vláda v tom nemá moc jasno, o čemž svědčí to, že minulý rok se zrušilo uznávání antigenních testů jako vstupenky do služeb a dalších podniků s odůvodněním, že tyto testy jsou neprůkazné a nemají spolehlivou výpovědní hodnotu. Dokonce tehdy ještě budoucí ministr Válek řekl, že u samotestů podle něj existuje falešná pozitivita i falešná negativita. A představte si, na nedávné tiskové konferenci po jednání vlády uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek doslova: „Validování antigenních testů... máme obrovsky vysokou konfirmaci pomocí PCR testů a to svědčí pro to, že ty antigenní testy jsou extrémně kvalitní...“

Co jsou hlavní věcné připomínky SPD k této předloze?

Z upraveného znění novely pandemického zákona vyplývá, že nově budou mít možnost vydávat mimořádné opatření nejen Ministerstvo zdravotnictví, ale také Ministerstva obrany a Ministerstvo vnitra.

Ani důvodová zpráva dostatečně nevysvětluje, proč by měla být pravomoc k vydávání mimořádných opatření rozšířena na Ministerstvo obrany a Ministerstva vnitra.

Dále vidíme jako problematické rozšíření oblastí, v nichž lze omezovat základní občanská práva a svobody. Novela rozšiřuje výčet mimořádných opatření, která lze podle pandemického zákona za nepříznivé epidemické situace přijmout. Úřady budou moci například omezit podnikatelskou činnost. Podnikatelé tak nebudou moci předvídat, co je čeká, a do podnikatelského prostředí to vnáší značnou nejistotu.

Zákon také nařizuje lidem, kterým vyšel výsledek antigenního testu jako pozitivní, zdržovat se odděleně od ostatních. Co tím odděleně je myšleno a co bude s těmi, kteří odděleně v domácnosti být nemohou? Zde se naskýtá prostor pro řadu otázek. Budou zavřeni do nějakého zařízení? To také není specifikováno a vysvětleno.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vždy Fialu hájili, najednou změna. Markéta Šichtařová hovořila s poradcem premiéra

18:35 Vždy Fialu hájili, najednou změna. Markéta Šichtařová hovořila s poradcem premiéra

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Prezident Petr Pavel vzkázal těm, co na něj minulou neděli na Národní t…