Když prezident Zeman jmenoval vládu odborníků, ODS a TOP 09 to poměrně ostře kritizovaly a přirovnávaly to k fašismu či k puči v únoru 1948. Není to přepjatá kritika?
Nechci komentovat tyto expresivní výrazy. Je třeba to rozdělit do dvou poloh. První je deskriptivní popis toho, co se stalo a zda jsou kroky prezidenta republiky v souladu s ústavou. Druhou polohou je, zda se mi takový krok líbí a zda ho považuji za správný. Toto bychom neměli směšovat.
Pokud jde o první polohu, tak prezident Zeman pravomoc jmenovat Jiřího Rusnoka premiérem měl a má. Tento jeho krok je v souladu s ústavou. Jiná debata je, zda tento jeho krok považuji za dobrý a prospěšný pro naši zemi.
A to musím důrazně říci, že to za pozitivní krok nepovažuji. Myslím si, že není dobré při jmenování premiéra jít proti názoru celé sněmovny a ještě více tím prohlubovat politickou krizi. Podle mého názoru s námi také Miloš Zeman nehraje čistou hru, když Rusnokův kabinet označuje za vládu odborníků. Nelze ji považovat ani za vládu úředníků a už vůbec ne za vládu odborníků. Svým personálním složením a naznačenými prioritami je nutné označit vznikající vládu jako jednoznačně levicový projekt. Například zvýšení minimální mzdy není neutrální úkon úředníků, nýbrž jde o hodnotově levicově zabarvený politický krok.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík