Teprve tehdy začne válka. Zlá. Reálný odhad po přesunu na Donbas

22.02.2022 7:49 | Rozhovor

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí večer oficiálně uznal Doněckou lidovou republiku a Luhanskou lidovou republiku a do obou vyslal ruskou mírovou misi. Někteří to označují za začátek války proti Ukrajině, analytik Štěpán Kotrba ji však za invazi nepovažuje. Jako skutečné nebezpečí by vnímal vypovězení Budapešťského memoranda. Kotrba nevylučuje, že za současnými hranicemi obou republik si Rusko vytvoří předpolí.

Teprve tehdy začne válka. Zlá. Reálný odhad po přesunu na Donbas
Foto: Screen R1
Popisek: Ruská TV informuje o nejnovějším vývoji po uznání DNR a LNR

Vladimir Putin uznal separatistické republiky. Vy opakovaně odhadujete, že „full-scale“ konflikt vysoké intenzity na Ukrajině nebude. Jak to vidíte nyní?

Stále stejně. K žádné invazi na Ukrajinu podle mého názoru skutečně nedojde. Kvůli dvěma okresům se světová válka nevede. Ale „highly likely“ nebezpečí války je tu. Vinou je neochota Západu uznat, že Moskva nechce připustit linii dotyku s jadernou výzbrojí NATO.

Válka by se vedla, kdyby Kyjev vypověděl Budapešťské memorandum a prohlásil se za jadernou mocnost. Ukrajina už totiž požádala o naléhavé zasedání Rady bezpečnosti OSN, aby si vymohla na základě článku 6 tohoto dokumentu ochranu svého území. Jinak že memorandum vypoví, i když na jeho základě odvozuje své současné hranice. Nikdo ze Západu neřekne „Tak dost“. Nikdo neudělá krok k deeskalaci, a to je šílené. Ukrajina zdědila při svém vzniku z dob SSSR dostatek odborníků, technologií, materiálu i nosičů jaderných zbraní, aby i Sergej Šojgu začal mít obavy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jaroslav Polanský

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zničili průmysl. Vědomě. Šichtařová má jasno v tom, proč evropská auta nefrčí

17:55 Zničili průmysl. Vědomě. Šichtařová má jasno v tom, proč evropská auta nefrčí

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ: V Česku se v prvním kvartálu vyrobilo méně aut než minulý rok, výroba …