V Soči se konal summit na téma Sýrie... Byl to takový „ruský“ summit, bez valného zastoupení syrské opozice, kterou podporuje Západ. Čili jak reprezentativní schůze to byla a co se tam dohodlo? Dal se dohromady plán na alespoň částečnou obrodu země? Které velmoci, globální i regionální, vyšly ze schůzky posíleny? A jak bude celý proces pokračovat, sejde se někde i ta „západní“ opozice? Proč se vlastně ti lidé nechtějí sejít nikde dohromady?
Máte pravdu v tom, že hlavním hybatelem syrského summitu v Soči bylo Rusko, ale v těsné spolupráci s Íránem a Tureckem. Přijelo tam přes patnáct stovek Syřanů, kteří zastupovali všechny možné politické, etnické nebo náboženské skupiny, bez nadsázky většinu společnosti. Přítomna, byť kvůli Turkům jen neoficiálně, byla i část roztříštěné politické reprezentace Kurdů. Většina z těch lidí ještě nikdy neseděla vedle sebe, natož aby spolu mluvila, takže v tomto ohledu to byl svým způsobem přelomový podnik. A výsledkem je společný dokument, který po šesti letech válčení zdůrazňuje shodu na tom, že syrské území nedozná žádných změn, že o své budoucnosti si prostřednictvím voleb rozhodnou sami Syřané a stane se tak na syrském území. Zkrátka, Syřané sobě, sami a doma.
Čili Kurdové, kteří přijeli do Soči, souhlasí se setrváním ve svazku s Damaškem. Připočteme-li k tomu skutečnost, že americká CIA – v rámci úlitby Turecku – zařadila kurdskou Stranu demokratické unie (PYD), hlavního tahouna usilujícího o nezávislost, na svůj seznam teroristických skupin a zřekla se tak její podpory, tak mnoho kurdských sil, které by mohly úspěšně usilovat o státnost, už nezbývá. K tomu platí, že zkrátka přišla i exilová opozice, a to ve svém požadavku, aby se budoucí hlava státu jednou mohla volit i ze zahraničí. Obava „domácích“ Syřanů, že by se na Západě zničehonic našlehalo deset dvacet milionů „syrských voličů“, kteří by zvenku mohli ovlivnit situaci doma, je očividně příliš silná.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Huml