Těžko se dopátrat v tom šumu. Zneužité mýty. Bývalý ministr Pilný dokončil knihu

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

16.12.2023 4:44 | Rozhovor

Za pokus postavit proti sobě mýty a fakta a hledat náměty k lepšímu užívání zcela individuálního nástroje každého z nás, tedy vlastního mozku, označuje knihu Rozum v koncích bývalý ministr financí Ivan Pilný. Napsal ji společně s bývalou ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou. „Kritické myšlení se dá naučit obtížně. Buď jste tímto darem obdařen nebo jej získáte důsledným prověřováním zdrojů informací, hodnocením faktů a využíváním správného konce vašeho těla k myšlení,“ říká pro ParlamentníListy.cz Ivan Pilný.

Těžko se dopátrat v tom šumu. Zneužité mýty. Bývalý ministr Pilný dokončil knihu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Představení nové knihy Marty Novákové a Ivana Pilného Rozum v koncích

V knize „Rozum v koncích“ slibujete, že čtenáře zábavnou formou přivede ke kritickému myšlení, žalostně nedostatkovému statku. Když nechám stranou vaše společné dílo s Martou Novákovou, které v tomto čase vydává nakladatelství Olympia, kde se dá kritickému myšlení naučit? Ve škole? Až v praxi při konfrontaci s různými generacemi? 

Kritické myšlení se dá naučit obtížně. Buď jste tímto darem obdařen nebo jej získáte důsledným prověřováním zdrojů informací, hodnocením faktů a využíváním správného konce vašeho těla k myšlení.

Jak je na tom mladá generace ve srovnání se střední či starší generací? Nebyl zdravý rozum kriticky nedostatkovým zbožím i v předchozích generacích? V jakých oborech lidské činnosti nejvíce chybí?

Problém v současné době asi není generační, ale je dán přívalem šumu, ve kterém je obtížné se dopátrat skutečných informací. Byte nebo bit už dávno přestal být jednotkou informace, ale je jednotkou šumu. Sociální sítě k tomu přispívají zkratkovitou komunikací viz X, dříve Twitter. Bohužel, těch pár desítek znaků využívají dnes i politici jako převažující komunikaci. Následující reakce jen akcelerují šum a sdělení, případně fakta, se vytrácí. Kritické myšlení chybí ve všech oborech, někde je jeho nedostatek spíše anekdotický, jinde může mít vážné důsledky zvlášť pro osobní i společenská rozhodování.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stanjurova čísla vycucaná z prstu. Plakal bych, říká Hrnčíř z SPD

20:24 Stanjurova čísla vycucaná z prstu. Plakal bych, říká Hrnčíř z SPD

Říkali jsme to a nedělá nám radost, že se to naplňuje. Tak komentuje poslanec Jan Hrnčíř fungování s…