Tikající bomba uvnitř Pirátů. Až to jejich voliči zjistí... Firemní sociolog Bednář by si přál jinou změnu

29.05.2021 21:31 | Rozhovor

Covidová lenost? Samozřejmě! Firemní sociolog Vojtěch Bednář, odborník na komunikaci, specialista na vedení lidí ve firmách a řízení vztahů na pracovištích, hovoří o „totální instituci.“ „Tak jako návratu z vězení musí předcházet resocializace, i poté, co státní podpora zmizí a spolu s ní i omezení, se naše životy změní hlavně v tom, že stoupne individuální zodpovědnost a toto ne každý zvládne – stejně snadno,“ říká. Zkušený profesionál v oboru zcela bez vytáček, zřetelně a jasně nalinkoval, co teď čeká zaměstnance i zaměstnavatele. Přidává cenné rady, jak se připravit na horší časy. Ty nás totiž teprve čekají. V rozhovoru byla řeč také o „sexuálním predátorovi,“ evoluci chmelového vedoucího nebo demokraticky zvolené bestii.

Tikající bomba uvnitř Pirátů. Až to jejich voliči zjistí... Firemní sociolog Bednář by si přál jinou změnu
Foto: archiv V. Bednář
Popisek: Vojtěch Bednář

Společnost je rozdělená majetkově, podle ekonomických možností, práce, věku, zdravotního stavu, vzdělání atd. Teď k tomu přibývá i to, zda máte očkování nebo ne? Asi málokoho dnes někdo přesvědčí, že mají všichni stejné a rovné příležitosti. Myslíte si, že téma rozdělení lidí na očkované a ty ostatní hýbe veřejným míněním hlavně proto, že jde o novou věc, nebo že se to týká přímo jejich zdraví?

Rozdělování je velmi nepříjemné, ale je třeba říct, že dělící klíč, tj. očkování, už v současnosti není distribuován asymetricky. To znamená, že očkovat se může prakticky kdokoli a věřme odborníkům na pandemie – je to bezpečné a pozitivní. Pokud by byla vakcína k dispozici pouze některým lidem bez možnosti ji získat pro ostatní, nebo s nějakým vysoce nastaveným prahem, byla by to nepřípustná segregace společnosti. Stejně tak by bylo problematické, pokud by vakcína sama představovala riziko; nebyla ověřená, transparentní nebo pouze jedna. Naštěstí je k dispozici a v různých podobách. Tím, že se naočkujeme, sice vkládáme velkou osobní důvěru v systém, na druhé straně, děláme to pro sebe i pro své blízké.

Dřív bylo možné pracovat s negativním testem. Teď už je pro řadu lidí vstupenkou do práce očkování. Myslíte si, že je to správně? Z vaší zkušenosti – jaké otázky v této souvislosti řeší firmy?

Firmy se testování přizpůsobily, i když záchyty byly malé. Mnoho velkých zaměstnavatelů by nyní ocenilo, kdyby mohli své zaměstnance očkovat. Očkování poskytuje ochranu, a to jak očkovanému, tak i jeho okolí, a pokud nám pomůže se pandemie zbavit, je to správná cesta.

V jednom z Vašich blogů jste psal, že současnost provází pokles výkonnosti, iniciativy, ochoty vycházet vstříc, ale také inovovat a zlepšovat se. „Toto jsou věci, které nedávno jeden ředitel poměrně velké firmy pojmenoval v součtu „Covidová lenost“. Pane doktore, myslíte si, že pro část zaměstnanců byla doba epidemické krize v podstatě jednoduší?  Nehovořím o státní správě…

Samozřejmě. Pokud jste na jedné straně omezeni tak, že nemůžete dělat v podstatě nic, a na druhé straně jsou subvencemi naplněny vaše potřeby, jste spokojení. Odborně se tomuto pojmu říká Totální Instituce; typicky jsou to vězení, internátní školy ... nebo třeba naše chmelová brigáda  a pobyt v jejím rámci je pro mnoho lidí velmi příjemný. Bohužel, tak jako návratu z vězení musí předcházet resocializace, i poté, co státní podpora zmizí a spolu s ní i omezení, se naše životy změní hlavně v tom, že stoupne individuální zodpovědnost a toto ne každý zvládne – stejně snadno. S ohledem na náklady spojené s návratem do normálu můžeme jen doufat, že se podobné krize nebudou opakovat častěji.

Do jaké míry může být „covidová lenost“ spojena prostě s tím, že lidé mohou po epidemické krizi očekávat tak akorát krizi ekonomickou. Jak je pro firmy ohrožující rezignace zaměstnanců?

Aktuálně pozorujeme návrat k problému nedostatku zaměstnanců ve firmách a velmi nízké kvalitě zejména těch málo kvalifikovaných. Problémem je to, že návrat k růstu nemusí trvat dlouho a pro udržení konkureceschopnosti je nezbytné mít mimo jiné angažovanou a fungující pracovní sílu. Lidé jsou ale unavení, otrávení a leckde se i bojí. Firmy se snaží hledat cesty, jak je motivovat, bohužel se ale začínají objevovat snahy o snižování nákladů a personální jsou jedny z prvních na ráně. Důsledkem tak je to, že se na jedné straně snažíme lidi motivovat, ale na druhé straně bychom měli šetřit. Když k tomuto přidáte pandemií akumulovaný stres a zátěž, není to pro budoucnost moc dobré...

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Daniela Černá

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peníze skryté za řečmi o společných hodnotách. Švihlíková o USA a EU

18:23 Peníze skryté za řečmi o společných hodnotách. Švihlíková o USA a EU

„V EU se jedná zejména o ideologii spojenou s progresivním liberalismem, která je prolezlá nejen vlá…