To Američané nemohli mít vyšetřeno. Petr Pelikán, bratr ministrův, vzbudí rozruch slovy o Sýrii, chemickém útoku a Trumpovi

18.04.2017 19:03 | Zprávy

ROZHOVOR „Netvrdím ani, že v Idlíbu došlo k náletu syrské armády za použití chemických zbraní, ani že bylo vybombardováno skladiště chemických zbraní povstalců. Nevím to. Ale odmítám se bez důkazů přiklonit k jakémukoliv závěru. A obávám se, že teď už budou důkazy předkládány, a možná dokonce falšovány zúčastněnými stranami, účelově, jen aby podpořily jejich verzi,“ konstatuje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz arabista Petr Pelikán.

To Američané nemohli mít vyšetřeno. Petr Pelikán, bratr ministrův,  vzbudí rozruch slovy o Sýrii, chemickém útoku a Trumpovi
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Český orientalista a analytik Petr Pelikán

Hodně se v minulých dnech probíral chemický útok v syrské provincii Idlíb a diskutovalo se o tom, kdo je viníkem. Vy jste v České televizi uvedl, že se to už nikdy stoprocentně nedozvíme a nikdy se to nevyšetří. Proč si to myslíte?

Na důkladné a spolehlivé vyšetření tak závažného případu je potřeba určitý čas. Musejí se shromáždit vzorky, vyslechnout svědci a jejich výpovědi přeložit a prověřit, udělat lékařská vyšetření a pitvy, dát dohromady meteorologické údaje a spousty dalších úkonů, než se udělá závěr. Nezávislí vyšetřovatelé se musejí dostat na místo události, což za stávající situace není možné. Mezi incidentem v Idlíbu a americkým útokem uplynuly jen asi tři dny. Když navíc odečteme čas, kdy se celý svazek s výsledky vyšetřování musí přepsat, kdy si ho musí prezident – připravující se tou dobou mimochodem na setkání se svým čínským protějškem – zodpovědně prostudovat, kdy se musejí naprogramovat rakety a tak dále, nevychází jako pravděpodobné, že byla americká reakce založena na spolehlivé znalosti faktů.
Problém ovšem je, že jedna z velmocí už konala – mám na mysli americký raketový útok.

Teď už proto nemůže ze svého stanoviska ustoupit a musí trvat na tom, že konala na základě prověřených faktů. Tím, že druhá velmoc zastává opačné stanovisko – aniž by samozřejmě také mohla mít k dispozici všechny potřebné podklady, dostává se veřejnost při tom, na čí stranu se přikloní, jen do oblasti víry.

Netvrdím tedy ani, že v Idlíbu došlo k náletu syrské armády za použití chemických zbraní, ani že bylo vybombardováno skladiště chemických zbraní povstalců. Nevím to. Ale odmítám se bez důkazů přiklonit k jakémukoliv závěru. A obávám se, že teď už budou důkazy předkládány, a možná dokonce falšovány zúčastněnými stranami, účelově, jen aby podpořily jejich verzi. Proto jsem řekl, že teď už se pravdu asi nikdy nedozvíme a incident se už nikdy nevyšetří.



Všeobecně padá podezření na syrskou armádu s tím, že tam z letadel svrhla bomby se sarinem. Ale Jiří Patočka z katedry radiologie a toxikologie Jihočeské univerzity v ČT prohlásil, že tam příznaky otravy sarinem nevidí, že vypadají jinak. Vy jste byl před 26 lety styčným důstojníkem československé protichemické jednotky v Zálivu. Co si o tom myslíte vy?

Byl jsem, pravda, styčným důstojníkem československé protichemické jednotky a asi před třemi lety jsem tlumočil intenzivní kurz pořádaný Organizací pro zákaz chemických zbraní, čímž jsem, chtě nechtě, načerpal další informace. Nemyslím si však, že by to vše bylo dostatečnou kvalifikací. Nicméně, když si porovnáte jen běžně dostupné informace o klinických příznacích otravy sarinem s tím, co ukazovalo těch několik záběrů přinesených agenturami, příliš se neshodují. Může to být jen proto, že lidé zasažení sarinem nebyli natočeni, nebo jejich záběry nebyly uveřejněny. Z toho, co jsem viděl, bych ale například usuzoval, že někteří záchranáři a zdravotníci museli být vystaveni sekundární kontaminaci, pokud byli postižení skutečně zasaženi sarinem.

Každá z těch teorií má své trhliny. Když jste popisoval tu nejrozšířenější, že tedy byl sarin naložen na syrská letadla na základně Šajrát, tedy že vlastně na té základně je sarin, podivil jste se, že tedy Američané na tuto v uvozovkách sarinovou základnu zaútočili, protože by to zamořilo celé okolí... A jak řekl senátor Hassan Mezian, je poblíž základny několik vesnic včetně křesťanského městečka...

No, k tomu asi není co dodávat. Buď by to znamenalo, že mají Američané naprosto dokonalé informace o tom, kde a v jakém množství a stavu se v každé chvíli chemické zbraně na základně nacházejí, anebo jsou zcela nezodpovědní. Jiné varianty raději ani nezmiňuji.

Také jste se zajímavě vyjádřil o osobě prezidenta Asada, že dochází ke zbytečné personifikaci, protože on zastupuje určitou skupinu lidí. Nebylo by v rámci kompromisu lepší při nějakých budoucích mírových jednáních, aby ho nahradil nějaký jiný člověk z této skupiny lidí, který nebude mít na rukou tolik krve?

Možná ano a třeba k tomu v nějaké fázi pokusů o usmíření dojde. Jestliže ovšem budeme trvat na tom, že to má být na jedné straně člověk s dostatečným vlivem a silným postavením uvnitř těch komunit, jež nyní stojí za Asadem, a na straně druhé mít na rukou méně krve, po letech občanské války ho budeme hledat jen velmi těžce.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Černochová uzavřela za necelé tři roky kontrakty za téměř 400 miliard

22:10 Ministryně Černochová uzavřela za necelé tři roky kontrakty za téměř 400 miliard

Vláda Petra Fialy konečně začala splácet obrovský dluh vůči obranyschopnosti České republiky. Je o t…