Vláda po měsících vlažného přístupu k bezprecedentní energetické krizi oznámila, že se bude snažit nalézt jednotné řešení v rámci celé Evropské unie. Na 9. září svolává summit. Zatím však není jasné, jaká řešení bude chtít česká vláda mezi ostatními evropskými lídry prosazovat. Ve hře může být celoevropské zastropování cen, i když se tomu na národní úrovni kabinet až do nedávna silně bránil.
Může summit přinést konkrétní výsledky? Jaká řešení jsou ve hře? A mohou fungovat? Nejen na tyto otázky odpovídá pro deník ParlamentníListy.cz expert v oblasti energetiky a zvláště plynárenství, Pavel Janeček.
„Celé mi to přijde úsměvné. Pan ministr Síkela nejdříve vypustil celou řadu invektiv na adresu některých svých kritiků, aby posléze připustil, že si teprve minulý týden uvědomil, že energetický trh nefunguje. Ten trh nefunguje od léta minulého roku! Dramaticky se tehdy snížily dodávky přes plynovod Jamal, který byl Evropskou unií a Polskem uměle otočen do reverzního toku. Následkem došlo k ‚vynulování‘ 40 procent plynu, který byl v minulosti touto cestou dodáván do Evropy na tzv. okamžitou spotřebu. Toto vysvětluje, proč nefunguje trh s plynem,“ říká expert.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka