To migranti útočí, ne Lukašenko! Foldyna se obává, že EU to nezvládne

14.11.2021 14:50 | Rozhovor

Poláci buď pustí migranty na své území, nebo použijí zbraně. Jiná možnost podle Jaroslava Foldyny (SPD) není. Rovněž řekl, že na polských hranicích neútočí běloruský prezident Lukašenko, ale migranti ze Sýrie, Iráku a dalších zemí. Kritizuje ekologické změny, které nejsou produktem racionálního uvažování, ale pseudonáboženského zanícení.

To migranti útočí, ne Lukašenko! Foldyna se obává, že EU to nezvládne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Foldyna

Na polsko-běloruské hranici se zvyšuje napětí. Mezi zeměmi uvázly tisíce migrantů z běloruského území a obklíčili je vojáci a pohraničníci se zbraněmi. Migranti v podstatě žijí v lese. Jak moc podle vás hrozí vyhrocení celého konfliktu, kam až to všechno může zajít?

Pokud se migranti rozhodnou vstoupit na polské území násilím, jako to běžně dělají třeba na španělských hranicích, tak budou mít Poláci dvě možnosti. Buď migranty na své území pustí, anebo použijí zbraně. Ochrana hranic zpěvem, tancem a předčítáním veršů nefunguje.

Na běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka se snesla kritika, protože migranty nechal dojít až k polské hranici; navíc se objevují obvinění, že zařídil, aby mohli do Běloruska přiletět. Má to být odveta za sankce ze strany Evropské unie po tamních prezidentských volbách?

Té kritice moc nerozumím. Když migranty na evropské území expedoval turecký prezident Erdogan, tak mu Evropa začala dávat peníze, aby to už nedělal. Když migranty na evropské území dovážela aktivistka Carola Racketeová, tak jí Evropa krom uznání a potlesku dala peníze, aby v tom mohla pokračovat. Těžko se pak divit prezidentu Lukašenkovi, že chce do Evropy také dovážet migranty. Logicky musí od Evropy čekat, když ne potlesk, tak aspoň peníze.

Jaké by podle vás bylo ideální řešení celé situace?

Jak už jsem uvedl: Poláci k nim migranty buď pustí, nebo ne. Jiná možnost není.

Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala ruského prezidenta Vladimira Putina, aby v celé situaci zakročil. Vyslyší výzvu?

Proč by Vladimír Putin měl Alexandru Lukašenkovi vysvětlovat, že importem migrantů do Evropy si může vydělávat Erdogan a Racketová, ale Bělorusové ne? Nedává to smysl. Další věcí, které v tomto směru nerozumím, je, že podle soudruhů z Evropské unie i jejích místních souvěrců jsou migranti pro nás přínosem, a to dokonce takovým, že kdo jejich přinos zpochybňuje, toho české soudy potrestají. To už neplatí? A pokud to neplatí, tak proč? Co se změnilo? Na tyhle otázky nám stále naši postliberálové dluží odpověď.

Jak by se k tomu měla postavit samotná Evropská unie?

Evropská unie buď musí trvat na tom, že migranti jsou pro Evropu přínosem, a pak musí trvat na tom, aby je k sobě Poláci pustili. Nebo musí přiznat, že přínosem nejsou a dát Polákům při obraně polských hranic volnou ruku. Nic mezi tím neexistuje. Vsadil bych se ale, že Evropská unie bude pouze zmateně blábolit něco o Lukašenkovi, i když na polské vojáky na hranicích neútočí Lukašenko, ale migranti z Iráku, Sýrie, Somálska a kdoví odkud ještě.

Lidem po celé Evropě zdražují energie, v České republice jde o nárůst razantní. Ovlivní to, případně přibrzdí toto tlak na realizaci ekologických změn ze strany Evropské unie, nebo Evropany čeká sociální katastrofa?

Navrhované ekologické změny nejsou produktem racionálního uvažování, ale jakéhosi pseudonáboženského zanícení. Čekat, že toto zanícení bude najednou brát ohledy na realitu, je bláhové. Proč by magoři najednou, jen tak zničehonic, měli přestat být magory? Nevidím jediný důvod, proč by se to mělo stát.

Titulky médií hlásají, že státy Evropské unie se dohodly, co s rostoucími cenami energií, případně s emisními povolenkami. Co jste z jejich dohody vyrozuměl? Pomůže?

Zatím jsem zaznamenal pouze nějaká usnesení v tom smyslu, že by se s tím mělo něco dělat. Věta, že by s tím měl někdo něco udělat, ale nikdy nic nevyřešila.

Francie ohlásila budování dalších jaderných elektráren. Nejen tato země, ale také například Česká republika, bude v podstatě spoléhat na jadernou energii. Kvůli lex Dukovany by se na výstavbě neměli podílet Rusové a Číňané. Je to chyba, nebo logický krok?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Furedi: Brusel pod tlakem. Trump už je donutí, nebude to jako za Bidena

4:44 Profesor Furedi: Brusel pod tlakem. Trump už je donutí, nebude to jako za Bidena

Trump donutí Evropu řešit své problémy, myslí si Frank Furedi, emeritní profesor sociologie na Unive…