To nám při vstupu do EU neřekli! Jan Keller bez milosti o Bruselu, Německu a Francii

07.03.2019 11:55 | Zprávy

ROZHOVOR „Když bílý otec ve Washingtonu k sobě Babiše povolal, asi po něm bude něco chtít,“ komentuje sociolog a europoslanec Jan Keller cestu premiéra do USA. Profesor se také pozastavuje nad reakcí Mirka Topolánka a nedomnívá se, že by expremiér měl právo někoho kádrovat: „Nevím proč, ale vždycky si v souvislosti s jeho jménem vybavím slovo vlajkonoš.“ A že jsme se po sametové revoluci měli s komunisty vypořádat úplně jinak? „Pokud by Michael Kocáb vyslovil tento názor veřejně ještě před rokem 1989, bylo by možno si ho vážit. Po třiceti letech od oněch událostí však jenom reprodukuje způsob uvažování, který byl obvyklý za reálného socialismu,“ říká profesor.

To nám při vstupu do EU neřekli! Jan Keller bez milosti o Bruselu, Německu a Francii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Jan Keller

Ještě než si sociální demokraté zvolili na sjezdu nové vedení, prezident Miloš Zeman jim oznámil, že stranu podpoří v květnových evropských volbách. O čem to svědčí? Pomůže to ČSSD nebo naopak uškodí?

Jsem si jistý, že podpora prezidenta ve volbách sociální demokracii rozhodně neuškodí. Určitě bude mnohem více potenciálních voličů ČSSD, kteří tuto podporu ocení, než těch, které naopak odradí.

„Jste spíše stranou Prague Pride než stranou práce,“ zpražil zároveň Zeman delegáty ČSSD. Má pravdu? Miloš Zeman zároveň vyjádřil přání, aby se ČSSD vrátila ze 7 procent na 30. Může nové vedení ČSSD včetně ministrů Tomáše Petříčka a Jany Maláčové stranu oživit a posunout k vyšším volebním ziskům? Je zacílení na mladé a liberální občany směrem, který bude reálně voliče zajímat, nebo jde o slepou uličku, kterou se již v minulosti pokoušel neúspěšně jít Bohuslav Sobotka?

Minimálně ze dvou důvodů si od orientace na mladé a liberálně založené voliče příliš neslibuji. Jedním z důvodů je to, že mladých voličů obecně je velice málo ve srovnání se staršími věkovými skupinami. A jak to tak vypadá, bude jich v poměru k těm starším ještě dlouho ubývat. Druhým důvodem je to, že mladí a liberální slyší na jiná hesla a předvolební sliby než starší a konzervativnější. Slibovat dvěma segmentům populace věci, které nejdou příliš dohromady, může skončit tím, že dotyčná politická strana odradí obě skupiny. ČSSD není v současné době v takové kondici, aby si mohla myslet, že zároveň odláká mladé od Pirátů i starší od Babišova ANO.

Když se díváte na nové místopředsedy ČSSD, jak změny berete vy osobně? Je to pro vás potvrzení, že za tuto politickou stranu už byste nechtěl kandidovat, nebo naopak?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bourat mýty, zjistit, co se skutečně stalo. Luděk Bednář by chtěl jiné oslavy 17. listopadu

4:44 Bourat mýty, zjistit, co se skutečně stalo. Luděk Bednář by chtěl jiné oslavy 17. listopadu

„O tom, co, jak a proč se v roce 1989 a po něm stalo, by se měla vést svobodná diskuse, ve které by …