Ve Sněmovně se kromě jiného mluvilo také o cenách elektřiny s tím, že v Česku jsme za loňský rok při meziročním srovnání vyrobili ještě víc elektřiny než rok před tím. Přitom ji vyvážíme na Slovensko, kde pak tamní občané platí čtyřikrát méně než Češi…
V roce 2022 jsme vyrobili o malinko méně elektřiny než v roce 2021. Důležité ale je to, že stále vyrábíme mnohem více elektřiny, než Česká republika spotřebuje, řadu let jsme čistým exportérem elektřiny. Z celkových 78,8 TWh vyrobené elektřiny jsme v roce 2022 vyvezli celkem 13,5 TWh elektřiny.
Jak to vůbec v této době vypadá s tržní cenou elektřiny a plynu? Jaká je situace a znamená to něco pro české občany? Poslední dobou často čteme, jak ceny klesají.
Samozřejmě to žádný vliv na ceny, které občané platí, nemá. To, o čem můžeme číst, jsou spotové ceny, případně ceny na mezinárodních trzích, které se nepromítají vůbec či s velkým zpožděním do koncových cen pro odběratele. Kromě toho jsou stále ty ceny vyšší, než byly před uměle vyvolanou krizí na podzim 2021, a to je ten hlavní problém. Pakliže jsou ty ceny takto masivně vyšší, přestože se např. pro výrobu elektřiny nic nezměnilo, žádný další blok jaderné elektrárny apod., pak se není o čem bavit.
Co se týče plynu, je tu velký problém v celé republice, že aktuálně odebíraný plyn způsobuje problémy. Dnes už žádný ruský zemní plyn přímo neodebíráme, pouze uskladněný z podzemních zásobníků. Ze zahraničí odebíráme množství plynu z LNG, který obsahuje síru, která dělá šílené problémy a likviduje potrubí. Vytváří se tam sulfid měďnatý a likviduje to zejména měděná potrubí a zařízení a působí problémy kotlům. Takže začínáme mít problém s kvalitou plynu. Zeptejte se kohokoli, kdo se zabývá údržbou kotlů například, a zjistíte, že problémy od podzimu, kdy jsme zachytili první zprávy, stále narůstají a stále se zhoršuje. Technickým řešením, pro politiky nepřijatelným, je obnovení dodávek ruského zemního plynu, který je trvale kvalitní a čistý a naše infrastruktura na něj byla stavěná, jinak budeme pořád bojovat s problémy čistoty plynu. Jestli budeme závislí na LNG z Emirátů, Nigérie nebo Spojených států či odjinud, problémy budou pořád. Vždy ale v oblasti importu plynu budeme na někom závislí téměř ze 100 %.
V oblasti elektřiny je ovšem situace zásadně jiná. Jsme pořád výrobce, který elektřiny vyrábí více, než spotřebovává. Pouze naše elektrárny jaderné a uhelné bohatě pokryjí celou spotřebu České republiky včetně všech špiček úplně v pohodě.
Ještě ohledně plynu. O problémech týkajících se odlišného složení nově odebíraného plynu psaly například i Hospodářské noviny. Přitom ještě před rokem či méně byly tyto zprávy označovány za dezinformace.
To je typické. Problém je v tom, že rozdíl mezi fake news a pravdivou informací byl v tu dobu zhruba jeden rok, dnes je rozdíl mezi dezinformací a ověřenou informací tři měsíce i méně. Bohužel to je tak, že pokud se objeví někomu nepříjemné informace, nejraději by některé lidi, kteří tyto tzv. dezinformace šíří, trestně stíhali. A za měsíc či několik měsíců jsou tyto tzv. dezinformace zveřejněny v médiích vládě nakloněných i v nezávislých médiích placených vládou jako oficiální informace…
Jak to tedy může být s tou plynovou infrastrukturou, potrubím a kotly? Dodávky ruského zemního plynu se nejspíš neobnoví. Muselo by se například kompletně vyměnit potrubí a kotle? To je hodně nepředstavitelné.
To by bylo naprosto šílené. Máme tu 80 tisíc kilometrů různých plynovodů a přípojek a netuším, jak obrovské množství kotlů a dalších spotřebičů na plyn v celé zemi máme. Představa kompletní výměny kvůli nečistotám z LNG je doslova jak z hororu. Navíc proč, když je naděje, že opět může mít Česká republika čistý plyn.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka