Pane doktore, některá témata se nám neustále točí dokola jako „vítr v bedně“. Stačí jedna věta a jsou tu zas. Tentokrát Donald Trump řekl, že pokud Rusko napadne Evropu, USA nemají důvod bránit ty země NATO, které nedávají na obranu 2 %. Jak jste sledoval to, co to u nás spustilo?
Jednak jsem si všiml, že téměř všichni čeští, ale i někteří zahraničně-evropští médiusové exprezidentovu větu opakovali, trochu lhali. (Pokud ta slova DT nebyla vytvořena nějakou AI.) Nebo alespoň neřekli celou pravdu. Předpokládám, že ty desítky nebo dnes už stovky hledačů, nálezců a vynálezců dezinformací, vědí, že toho řekl trochu víc a v určitém kontextu. Nebuďme malicherní a připomeňme, že hlavní bylo jen to, že Donald Trump si stále myslí, že Amerika nesmí být malověrná, že musí myslet na chorál a držet se jeho volebního hesla Amerika First! A že nebude platit, a někdy dokonce umírat, za evropské všežravce a predátory, kteří mají hluboko do kapsy. Američtí prezidenti většinou nejsou filozofové, kteří věří na vítězící pravdu a lásku, ale je dobré se soustředit na to jejich hlavní sdělení, které je určeno, jak jinak, celému světu.
Když Bidenova administrativa řekne, že „My, Spojené státy, nechceme Rusko zničit, ale oslabit!“ tak bychom mu mohli věřit. Stejně, jako když si myslí, že válkychtiví Evropané „chtějí dát Rusovi na budku“. Je to možné, ale když, tak za své. Když si jiný prezident myslí, že Spojené státy vědí, že evropští válečníci, ať už chtějí táhnout na východ ruský, Blízký nebo dokonce Dálný, jako jejich otcové a praprapraotcové, musejí, jak správně říká český předseda Senátu Vystrčil, přispět si na toto své dobrodružství také svými „grošíky“ a netahat je z kapsy Bílého otce ve Washingtonu. Někdo z vysokých amerických politiků by to snad řekl víc salonfähig než Donald Trump, ale myslel by to stejně.
Z kruhů ODS zněla zajímavá věc: Že Amerika už, parafrázuji, není, co bývala a není to jediná supervelmoc na světě. Že hlavní zájmy bude mít v jihovýchodní Asii. A že my musíme nastartovat náš zbrojní průmysl a bránit se Rusku i bez USA. Čili, analýza problému správná? A řešení také?
Zřejmě na to pan předseda vlády přišel během své jednodenní návštěvy na Jávě a dvou- nebo třídenní ve Vietnamu. A jeho věrní v ODS ho napodobují. On sám asi během svého výletu pochopil, že nový americko-geopolitický termín Indický Pacifik přesahuje intelektuální kapacitu Černínského paláce v Praze. Nápad, že nastartujeme náš zbrojní průmysl nákupem amerických nosičů nukleárního arzenálu, a navíc ještě asi během příštích několika desetiletí se nezmění stav v bodě 0, nebo že budeme nakupovat všechno možné v evropském okolí a u nás budeme opravovat a uskladňovat všechno, co nám naši evropští partneři nebo konkurenti dovolí, je nápad téměř za hranicí normality osobností, které o tom dnes přemýšlejí ve vládě, na MNO a ve strukturách NATO, kde se o válce hodně mluví, ale válčit se nikomu nechce. Je to ale příležitost jak odůvodnit, proč se musí nafukovat vojenské rozpočty a nezajímat se příliš o to, kdy tato bublina praskne. To by nemusela přežít ani ODS, i když má stále ještě dost radikálně uvažujících politiků, když jde zejména o dělení nashromážděného bohatství. Podle starého revolučního hesla – lupte uloupené!
Zdeněk Zbořil
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jaroslav Polanský