Tohle kavárna nebude číst ráda. Jak je to s demokracií v Polsku? Trochu jinak, než známe z médií. Přední politolog Sokol vyvrací mýty

20.10.2019 4:42 | Zprávy

ROZHOVOR „Vláda Práva a spravedlnosti je obviňována opozici, že se snaží omezovat právní stát nebo demokracii v Polsku. Můj názor na to je takový, že když se podíváme na soudní reformu, která je často dávána jako příklad – tak to není černobílý příběh. Obě strany sporu udělaly některé kroky, které jsou na pováženou. Na druhou stranu je to podle mě běžný politický souboj. Myslím si, že Polsko je demokratickou zemí,“ říká politolog Petr Sokol. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vysvětluje, proč Právo a spravedlnost opět vyhrálo a z jakého důvodu neuspěla hlavní opoziční síla – Občanská platforma.

Tohle kavárna nebude číst ráda. Jak je to s demokracií v Polsku? Trochu jinak, než známe z médií. Přední politolog Sokol vyvrací mýty
Foto: CEVRO Institut
Popisek: PhDr. Petr Sokol, Ph.D., politolog, člen Katedry politologie a mezinárodních vztahů VŠ CEVRO Institut

Po čtyřech letech vládnutí získala polská strana Právo a spravedlnost o šest procent více než minule, získala přes 43 procent, což je polský rekord – a povládne sama. Volební zisk je z mého pohledu úctyhodný, čím si ho PiS vysloužila?

Hlavní příčinou je, že během jejich čtyřletého vládnutí – i proto, že vládli sami – splnili hlavní body, které voličům slíbili. Právo a spravedlnost je strana, kterou bychom u nás nazvali sociálně konzervativní. V oblasti sociální udělali velmi zajímavé programy, které jejich voliči ocenili u volebních uren.

Říkáte, že jsou sociálně konzervativní. Nejsou z evropského pohledu unikátní. U nás tedy asi žádná sociálně konzervativní strana není...

Určitě platí, že z českého pohledu je to velmi nezvyklé. Otázka je, jestli tou výjimkou v regionu nejsme spíše my než Polsko, které má v tomto blízko k Maďarsku. Slovensko je něco mezi Českou republikou a Polskem s Maďarskem. V evropském srovnání bychom takovéto strany našli i další, ale není jich v současnosti příliš mnoho.

Jak velký zádrhel je pro vítěznou stranu, že nemá většinu v polském Senátu?

Srovnal bych to pro čtenáře se situací v České republice. Je to obdobné. Polský Senát má podobné místo v ústavním systému jako český. To znamená, že spojená opozice bude moci přes Senát zpomalovat zákonodárný proces, ale nebude ho moci měnit či zastavovat. Schvalování zákonů, vládních návrhů, se zpomalí, ale nebude znemožněno. Navíc většina opozice tam bude velmi těsná. Rozhodují nezávislí senátoři. Zdá se, že to bude 51 ku 49 pro opozici. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Advokátka Hustáková: EU nebude mít dlouhého trvání, ANO si to musí uvědomit. Velké změny do roku 2030

4:45 Advokátka Hustáková: EU nebude mít dlouhého trvání, ANO si to musí uvědomit. Velké změny do roku 2030

Do roku 2030 nastanou velké geopolitické změny, sdělila ParlamentnímListům.cz advokátka Miroslava Hu…