Topí se. Bojí se. Markety, firmy, všichni. Proč má ČR nejdražší jídlo
03.05.2023 4:40 | Rozhovor
VIDLÁKŮV TÝDEN Takhle to vypadá, když se člověk topí: Drápe se nahoru za každou cenu. Tak si moravský zemědělec a bloger Daniel Sterzik, zvaný Vidlák, vysvětluje, proč zahraniční markety i výrobní firmy zvedly ceny jídla v ČR víc než jinde. Bojí se budoucnosti a nevěří Fialově vládě, tak zdražují, jak mohou. Sterzik též ParlamentnímListům.cz sdělil, co se šeptá o ukrajinské pšenici a jak si národ uvědomuje, co už nikdy nechce. Třeba vládu ODS.
reklama
Zdá se, že „dezinformátoři“ jsou už i v Eurostatu, protože napočítali České republice největší meziroční zdražení plynu ve 2. polovině roku 2022. Fiala i Síkela tvrdí, že to není pravda. Můžete-li posoudit jako hospodář i zaměstnanec zemědělského podniku... Udělali soudruzi v Eurostatu chybu?
Eurostat má nějakou metodiku... Ta metodika je pro všechny země stejná. Metodika je vždycky takové trochu čarování s čísly a skutečně asi na reálné faktuře nenajdeme tu cenu, kterou mají napsanou statistici v tabulce. Ale to nenajdeme ani v jiné evropské zemi. Ale vzhledem k humbuku, který zpráva Eurostatu rozpoutala, tak zřejmě daleko od pravdy nebudou. Každý v této zemi dobře ví, o kolik si připlatil.
Problém pro vládu je ale spíš v tom, že v okolních zemích to tak hrozné nebylo. Tam se stala ta chyba. Jak je možné, že nejlepší premiér známého vesmíru nedokázal totéž, co zvládli Slováci či Poláci? Jak je možné, že v jiných zemích se nižší ceny zařídit dají a u nás ne? Nedehonestuje to samo o sobě všechna ta celoevropská řešení? K čemu bylo čekat na Evropu, když je výsledkem nejhorší výsledek?
Vládní neschopnost se prostě ukazuje příliš zřetelně, a tak je zapotřebí zpochybnit i Eurostat.
On Eurostat „solil“ Fialovu vládu i nadále. Napočítal největší zdražení cukru v EU, celých 98 %. Ekonom Kovanda za tím vidí právě drahý plyn. Je to správná odpověď, nebo v ní něco chybí?
Výroba cukru je v podstatě jen o energiích. Když to celé zjednoduším, cukr se vyrábí tak, že vodou vymýváte cukr z nakrájené řepy a pak tu vodu musíte „odpařit“, aby zbyl cukr. Neberte mě za slovo, ve skutečnosti je to o dost složitější, ale celá technologie je podobně jako při výrobě hnojiv založená na levném plynu. Porovnejte to se zprávou Eurostatu o cenách plynu, a prvního viníka máme.
Ale já bych k tomu přidal ještě jednu věc a tou je obava. Všichni prostě napalují ceny, jak jen to jde, protože nikdo neví, co bude zítra. Protože přesně takovou taktiku má i vláda. KDD. Každý den dobrý. Není divu, že když vláda neví, co bude, tak to nevědí ani obchodníci, ani výrobci. Dneska už bych řekl, že ceny víc kopírují nejistotu než ceny vstupů.
Loni na podzim se tuna ledku prodávala i za dvacet tisíc korun. Původní cena byla pět tisíc a současná cena je kolem osmi až devíti tisíc. Tuna pšenice se loni po žních vykupovala za osm až devět tisíc. Původní předválečná cena byla čtyři tisíce a dnes je kolem pěti tisíc. František Novosad svoji historickou sklárnu zavíral i nezavíral. Pan Teplý z Madety říkal, že osmdesát korun za kostku másla je hraniční cena... Podobný vývoj prodělala ocel, barevné kovy, plasty... Vlastně skoro všechno.
Každý dodavatel i odběratel se s tím musel nějak popasovat. Každý viděl tu šílenou nejistotu a podle toho se zařídil. I veřejnost dost omezila žádosti o hypotéky a poptávka šla všeobecně dolů. Je nejistota a každý se snaží urvat, co se dá. V čele této taktiky jsou zahraniční hitlermarkety, které opravdu nemají ani zbla společenské odpovědnosti.
Je hrozně zajímavé, že i za pětiprocentní pocovidové inflace nám pořád nějaký chytrý intervjuk zdůrazňoval potřebu stability... Teď, když vláda předvádí nejhorší odezdikezdismus všech dob, tak je ticho po pěšině.
Mám-li to shrnout – za drahý cukr může drahý plyn, ale ještě víc za něj může nejistota.
Mimochodem... Cena cukru je tak vysoká, že se přestalo vyplácet pančovat víno. Cukr s vodou a slupky z hroznů jsou dražší než jedenadvacetistupňový vinný mošt. Ejhle, příroda začala dělat cukr levněji než průmysl. Hustý, co?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
Tady se stále přešlapuje kolem horké kaše. Všichni přece vědí, že doopravdy to "podobrém" nepůjde.,
SilentPysk
, 03.05.2023 10:00:44
A "převrat" může způsobit dostatečně statečný (naštvaný) dav, anebo vojenská junta. Z píšťalek a cinkání klíči má Fiala leda tak srandu.