Topte jen v jedné místnosti, spát jděte do chladu. Cílek radí, jak přežít

10.05.2022 14:16 | Rozhovor

Energetika je dnes jedním z nejsledovanějších odvětví ekonomiky. Lidé řeší ceny energií, otázkou však díky vývoji geopolitických vztahů s Ruskem může být i to, zda nějaké energie vůbec budou k dispozici. Příští zima bude klíčová a kritická, to už je podle geologa a filozofa Václava Cílka jasné. Proto dává několik rad, jak toto období přečkat. A dodává, že všechny tyto poučky byly pro naše předky až do konce druhé světové války běžným standardem.

Topte jen v jedné místnosti, spát jděte do chladu. Cílek radí, jak přežít
Foto: Repro Youtube
Popisek: Geolog a filozof Václav Cílek

V poslední době se hovoří o proměnách energetiky, přičemž nejčastěji diskutovanými zdroji jsou jádro a plyn. O situaci, kdy by tyto dva zdroje vypadly, někteří hovoří jako o stavu „návratu do jeskyní“. Jak moc jsou tedy tyto zdroje nepostradatelné?
 
Jádra se nemůžeme vzdát nikdy. Jádro je bezemisní a nepostradatelné, zajišťuje ekonomiku České republiky.
 
Ale mohlo by být řešením se přiklonit k malým modulárním reaktorům, to by mohlo být možné a vyřešilo by to řadu věcí.
 
Plynu dnes také nejsme schopni se vzdát. Protože co jiného nám zbývá? Fotovoltaiky, voda, tepelná čerpadla, dříví, a to všechno ostatní nám dá dohromady ani ne 20 % naší produkce. Takže bez jádra a plynu česká energetika nemůže dobře fungovat.
 
Energetika vždy byla tržním odvětvím, které ale bylo úzce spojeno s politikou...
 
Problém energetiky je, že je to velmi konzervativní obor. Budování infrastruktury je vždy záležitostí desítek let. Třeba u nás se za posledních třicet let vybudovalo strašně málo – základem je pořád ta naše robustní síť z minulosti. Ale není to jen náš případ. Německo nebo Rakousko jsou na tom v přenosové soustavě velmi podobně.
 
Posledních 250 let, celá doba průmyslové revoluce, byla érou dominance „neobnovitelných“ zdrojů. Nejprve éra páry, potom elektřiny. V čem bude ta budoucí doba, která chce více sázet na zdroje obnovitelné, jiná?
 
Tady je potřeba historický exkurs. V roce 1784 James Watt vynalezl parní stroj, původně pro čerpání vody z dolů. Později si Angličani uvědomili, k čemu všemu se dá využít a že díky němu nemusí být průmysl už pouze u řek, ale kdekoliv jinde, takže ho mohli začít budovat přímo u surovinové základny. A tím začala průmyslová revoluce.
Druhou vlnou pak byl rozvoj parní železnice.
 
Musíme si ale také říci, že užívání fosilních zdrojů vede k ovlivňování klimatu. Proto se fosilních zdrojů musíme vzdát, ale postupně a uvážlivě. Jenže cest, kterými bychom se mohli vydat, je poměrně málo: jádro a alternativa. Tedy fotovoltaika, tepelná čerpadla, bioplyn.
 
Stojíme tedy před transformací energetiky. A k tomu si musíme říci, že transformace energetiky v minulosti vždy znamenala také transformaci společnosti.
 
Zmínil bych ještě jednu perspektivní cestu, která se nabízí, a to je umělá fotosyntéza. Ale k ní vede ještě dlouhá cesta, nejméně tak dvacet let.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armádní vysílání Zdeňka Svěráka. Zbořil přidává jadrné přísloví

20:37 Armádní vysílání Zdeňka Svěráka. Zbořil přidává jadrné přísloví

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Válka, povodně, a do toho ještě volby. Takto vypočítal katastrofy této země Z…