Proč jste se zastal rodiny Michalákových, kterým norské úřady odebraly děti – tedy odebraly české občany?
Ten případ jsem šest měsíců velmi důkladně studoval, protože jsem nechtěl, abych to napálil na slepo. Jde o případ sexuálního zneužívání, které se neprokázalo a které policie vyloučila. Myslel jsem si také, že se během té doby ten případ nějakým způsobem posune. Jak jsem stále více a více studoval ty materiály, tak jsem zjistil, jak ti Norové postupují mírně řečeno velmi, velmi zvláštně a nedbají na mezinárodní konvence a hrubě je porušují a dostali tu rodinu do takového stavu, že je totálně rozvrácená, sourozenci jsou od sebe rozděleni, vidíme tam spoustu pochybení z norské strany.
Jak to nyní vypadá? Měl jsem poslední informaci, že norské úřady měly kontaktovat paní Michalákovou s tím, že už jí děti definitivně odeberou a dají je k adopci v Norsku...
Tuto informaci mám také. Na základě toho jsme začali neprodleně a urychleně jednat. Paní Michaláková byla pozvána na jednání a jedním z bodů jednání bylo, že se blíží adopce jejích dětí v Norsku. To vyvolalo vlnu zájmu jak českých, tak evropských médií. Pokud by toto chtěly norské úřady udělat, tak naprosto poruší veškeré konvence a Norsko se začne v rámci Evropy totálně izolovat. Jak se chová Norsko, je prostě nepřípustné! Pokud by se to stalo, bylo by to totální selhání norské justice a norských úřadů.
Myslíte si, že dělá česká vláda a české úřady maximum? Nemohly by dělat víc? Přece tam byla možnost, že by děti získaly diplomatickou ochranu, proti čemuž se ale postavila paní ministryně Marksová...
V rámci seznamování se s tím úřadem jsem studoval i to, co podnikly české úřady. Nechtěl jsem do toho vstupovat dříve, než budu mít jistotu, že české úřady nemají rozjetou nějakou strategii a diplomacii. Posléze jsem zjistil, že tam ze strany českých úřadů žádná strategie není. Vážím si toho, že tam probíhá spousta diplomatických kroků. Ale když bylo před půlrokem jasné, že norské úřady přestaly komunikovat a že na některé zprávy neodpovídaly, tak tak tam bych očekával tvrdou reakci premiéra. Tam bych očekával, že premiér naší republiky zavolá norskému premiérovi a opravdu ho seřve na tři doby. Přece není možné, aby něco tak hnusného dělal někdo s českými občany! Já jsem to tady konzultoval s kolegy z Německa, Slovenska, Itálie a kdyby toto někdo provedl německým občanům, tak je z toho obrovský skandál. Německo si povolá velvyslance a začnou diplomatické kroky.
Pokud jde o tu diplomatickou ochranu...
Zaslechl jsem v médiích, že člověk, který má u nás na starosti mezinárodní ochranu práv dítěte, tak řekl, že by se ty děti měly unést, že on by je unesl, kdyby byl na místě paní Michalákové. Důvod, proč jsem se do toho zapojil, je, že paní Michaláková bojuje demokratickými legálními způsoby. Diplomatická ochrana se dává v momentě, kdy nefunguje demokracie a nefungují standardně ty úřady. Pořád věřím na základě kontaktů s norskými novináři a norskými politiky, že Norsko dokáže, že je demokratickou zemí a zařídí, aby se ti sourozenci dostali zpátky k sobě. Oddělit od sebe sourozence, to je skutečně obrovský zásah. Já jsem o tom mluvil se spoustou psychologů. A doufám, že Norsko co nejdříve předá ty děti zpět i do péče matky.
Ale pokud by i přesto odmítlo Norsko nám vrátit české občany, nebylo by lepší jako poslední možnost aplikovat tu diplomatickou ochranu?
V momentě, kdy Norsko nebude reagovat, tak je potřeba diplomatickou ochranu uplatnit. Ale v tom případě si s Norskem totálně porušíme vztahy. V tom případě bych opravdu navrhoval postup, že se spojíme i s dalšími státy, které mají stejné problémy. Takové problémy nemá jenom Česká republika, ale i Slovensko, Polsko, Maďarsko či země bývalého Pobaltí, a opravdu bychom měli postupovat velmi striktně a nekompromisně vůči Norsku zvážit i otevření tohoto tématu i na půdě Rady Evropy a dalších mezinárodních institucí, protože tam už další možnost nebude fungovat. A znovu opakuji, není možné, aby se něco takového dovolovali dělat.
Já jsem právě zaznamenal, že podobný případ se stal v Norsku i nějaké indické rodině a Indie velice tvrdě zareagovala a hájila zájmy svých občanů, až Norsko ustoupilo...
Ano, to je vidět, když má někdo silnou pozici. Pamatuji si například, že jsem zažil jednání amerického velvyslance u jedné události, která se stala v Kosovu, kde byl zadržen jeden novinář, a zaznamenal jsem tvrdý, jasný, nekompromisní postup. Americké úřady stály za svým občanem. Bohužel v případě českých úřadů vidím obrovskou opatrnost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík