Co říkáte tomu, že ministr financí přišel pár dní před spuštěním elektronické evidence tržeb, která se připravuje tři roky, s výjimkami, které podle něj výjimkami nejsou, jen žádostmi o výjimky?
Že to je první veliké selhání ministra financí, protože je vidět, že je ze svého podnikatelského života zvyklý na postupy, které jsou buď na hraně zákona, nebo dokonce za ní. Protože to, co vymyslel s výjimkami, že Finanční úřady dostanou od někoho pokyn, aby povinnost od někoho vyžadovaly a od někoho nevyžadovaly, je protizákonné. Vůbec bych se nedivil, kdyby teď někdo podal trestní oznámení na ministra financí, protože on takto postupovat nemůže. Prostě si vymyslel zákon, pravděpodobně špatný, ale to není důvod, že ho může obejít. Nemůže žádným rozhodnutím ministra financí, metodickým pokynem a podobnými kroky mařit naplnění zákona, byť ho sám vymyslel a byť je špatný. To prostě nejde. A to, co on teď dělá, je podle mne veliké znejistění právního prostředí. To je návod pro veřejnost. Co si z toho můžete odnést? Že když něco ministerstvo financí chystá, nemáte to brát vážně? Nebo že máte přemýšlet, jestli to máte obejít? Nebo jestli máte jít na Finanční úřad, jestli vám dají pokoj, nebo nedají, jestli to po vás budou vyžadovat, nebo ne? To nemá nic společného s právním státem, to je opravdu velký problém. Když na něj někdo podá trestní oznámení, budou ho vyšetřovat jako člověka, který maří zákon a nabádá k jeho porušování. A to, že ho sám vymyslel a že je to zákon špatný, na tom nic nemění.
Takže si myslíte, že bez novely zákona nemůže Finanční úřad nejmenším živnostníkům s ročními příjmy do 250 tisíc korun poskytnout možnost požádat o paušální daň a vyjmout je ze systému EET?
Nápady, které teď přicházejí, jsou pravděpodobně správné. Mimochodem zpochybňují myšlenku EET. Ale když už je to uzákoněno a má se to za týden spustit a lidé si museli potřebné zařízení koupit, to znamená museli investovat desetitisíce korun, aby tomu zákonu učinili zadost, nebo někteří jiní zrušili svá zařízení, některé venkovské hospody skončily, už neobjednávají pivo, tak teď přijde ministr financí s tím, že se nám to nějak nepovedlo a upravíme jeden, dva, tři, čtyři nápady. Ale takhle prostě nemůže postupovat, to vůbec nepřichází v úvahu. Nechci to přehánět, ale je to na demisi. To byla základní myšlenka, s kterou Andrej Babiš přišel, a teď sám tu základní myšlenku vlastně zlikvidoval.
Nedivíte se tedy asi premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, že se rozčílil a označil to za „strašnou metodu práce“ a neprofesionalitu? Teď se premiér s vicepremiérem domlouvají písemnou formou. A Andrej Babiš dokonce chce obejít vládu, změny hodlá předložit formou poslaneckého návrhu. Neměl by premiér na takovou rebelii reagovat razantněji?
Já se divím premiérovi, že neodnese odvolání ministra financí prezidentovi. To je na demisi nebo na odvolání ministra financí.
Co takové jednání ministra financí znamená pro podnikatelské prostředí? Jedna věc je, že už je dnes neúnosně regulované a omezované, ale nejsou změny na poslední chvíli i znejistěním podnikatelského prostředí? Pamatujete si, že by se někdy v minulosti, za jakéhokoli ministra financí, stalo něco podobného?
Ne, za těch pětadvacet let si nepamatuji žádného ministra, který by přišel s nějakou regulací a zákazy a těsně před nabytím účinnosti zákona řekl, že bude dobré to upravit, a vyjmenoval výjimky. A ještě ke všemu prohlásil, že jemu podřízené úřady budou uvedené výjimky tolerovat, aniž by byly uvedeny v zákoně. To jsem opravdu ještě nezažil, to nikdo před ním neudělal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová