ParlamentníListy.cz položily otázky všem členům Poslanecké sněmovny. Týkají se jejich končícího mandátu. Dnes odpovídá poslanec Jan Birke (ČSSD).
reklama
Pokud se rozhodnete znovu kandidovat, jsou věci, které byste udělal jinak?
Samozřejmě vždy je důležité mít určitou dávku sebereflexe a objektivně hodnotit práci, která je za vámi. Nikdo nemůže s klidným svědomím tvrdit, že vše, na co sáhne, se mu daří. A pokud to někdo říká, tak není upřímný ani k sobě, ani k voličům. Takže určitě jsou věci, které bych díky načerpaným zkušenostem udělal jinak. Ale v obecné rovině jsem se svým působením v Poslanecké sněmovně spokojen a myslím, že za těch necelých tři a půl roku jsou vidět konkrétní výsledky. Ať už je to schválení zákonů, u nichž jsem byl předkladatelem, nebo práce v rámci výborů a podvýboru, kde se nám podařilo prosadit důležité body a témata.
Jaké nejdůležitější body se vám průběhu volebního období podařilo splnit?
Dlouhodobě se netajím tím, že jsem velmi kritický a skeptický k práci ministra dopravy Ťoka, který již mnohokrát svojí prací, nebo spíše ne-prací, prokázal svoji neschopnost kvalitně řídit tento resort. Jako odborný mluvčí ČSSD pro dopravu a člen podvýboru pro dopravu se proto snažím na toto intenzivně upozorňovat. Ale není to jen o mojí práci, jako jednotlivce, ale o práci všech členů ČSSD, celé vlády. A zde si myslím, že se nám daří velmi dobře naplňovat náš program a závazky, které jsme voličům před volbami dali. Od zvyšování platů státních zaměstnanců, zvýšení minimální mzdy, prosazení zákona o prokazování původu majetku, který přispívá k větší transparentnosti a boji proti daňovým únikům, až po zlepšování podmínek pro seniory i rodiny s dětmi. Vláda má za sebou nepopiratelné úspěchy a po nestabilních a nefunkčních pravicových vládách tu máme kabinet, který pracuje a má výsledky.
S čím negativním jste se během volebního období setkal?
Jmenoval bych asi v prvé řadě to, že v Poslanecké sněmovně sedí určitá část lidí, kteří tam nejsou proto, aby hájili zájmy lidí, ale zájmy svoje. A to je špatně. Být politikem, ať už na komunální, regionální nebo celostátní úrovni znamená vykonávat veřejnou službu, dělat taková rozhodnutí, která jsou ve prospěch široké veřejnosti, ne v zájmu pár vyvolených, miliardářů nebo nadnárodních firem. Vidíme to před každými volbami, když se vynoří spasitelské hnutí, které voličům naslibuje hory doly, ale plnění těchto slibů potom značně vázne a strany končí v propadlišti dějin. Je to především nekonzistence těchto politických stran a nezkušenost lidí, kteří za ně kandidují. A ani vlastní média nemohou zabránit tomu, aby je nakonec voliči neprokoukli. Já jsem pevně přesvědčen o tom, že tomu tak bude i tentokrát.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako vlivný člen strany postavíte k hlasování o vydání vašeho předsedy? Podle mě, kdyby na vydání nedošlo, tak tím popřete nejen to, co jste tvrdili v kampani, ale co mi obecně vadí víc, že jako politici vůbec máte nějakou imunitu, která se třeba ani nemusí vztahova...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.