Tunisan žijící v ČR srovnal Trumpův nástup s dobou Hitlera. Tehdy Židé, dneska muslimové

12.02.2017 16:03 | Zprávy

ROZHOVOR Před nástupem fašismu v Německu byli obětní beránci Židé. Dnes jsou to nejen v Evropě muslimové, říká programátor žijící v ČR, Tunisan Hakim Amdouni. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz pak mluví o povolování či zakázání náboženských symbolů. Pochybuje o smyslu sekularizovaného státu, jakým bylo Turecko, a uvádí na příkladu Egypta, že kde je totalitární režim, tlumí se i demokratický islám. Svůj pohled má i na změnu hlavního města Izraele z Tel Avivu do Jeruzaléma, kterou, jak se zdá, podporuje nový americký prezident D. Trump.

Tunisan žijící v ČR srovnal Trumpův nástup s dobou Hitlera. Tehdy Židé, dneska muslimové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace proti politice Donalda Trumpa. Následoval pochod k velvyslanectví USA

Co říkáte na opatření amerického prezidenta na zastavení imigrace z vybraných muslimských zemí?

Podle mne je to typické populistické rozhodnutí, jehož jediným smyslem je oslovit co největší cílovou skupinu voličů. Populární rozhodnutí nemusí být moudré rozhodnutí, i když demokracie toto předpokládá. V Americe docházelo během posledních let ke společenským změnám, které nebyly reflektovány v politickém systému. Nastala situace, se kterou americká ústava asi tolik nepočítá, a to že se populista dostane k moci a začne rozhodovat pouze na základě toho, jak si voliči pod vlivem různých tlaků, ne úplně racionálních, přejí.

Přirovnal bych to k situaci v Německu ve druhé polovině třicátých let, kdy se zvýšily protižidovské nálady, které byly z velké části podpořeny lživými tvrzeními a které zvýšily ve společnosti strach a odpor vůči Židům. Tím pádem legitimizovaly čím dál tvrdší a méně humánní postoje k Židům. Dnes židovská populace už není vhodným obětním beránkem. Novým obětním beránkem jsou muslimové. Podle mého názoru dochází ke shodě jednak přirozených, jednak umělých, jak pravých, tak lživých zpráv a lidé tuto náladu nejen v Americe, ale v celém světě vůči muslimům posilují a jde o dobrý politický argument. Politik, který nemá vize, morální kredit, tak takový toto může používat, aniž má představu o nějakém lepším světě.

Máme tu verdikt české školy a následně soudu ohledně nošení muslimského šátku ve škole. Co na to říkáte?

Pokud jde o ten konkrétní případ, tak problém nebyl v šátku, ale v situaci té studentky, takže podle mne šátek v tom nemá žádnou roli. Podle mých informací soud rozhodl spravedlivě, to je můj pocit. Jinak si myslím, že pokud škola chce zakázat cokoliv – třeba kšiltovku nebo příliš krátké sukně, pokrývku hlavy nebo mobil ve třídách, tak ten zákaz musí být jednak v souladu s českými zákony a jednak by neměl být šikanující. Ten zákaz by měl mít nějaké oprávnění, odůvodnění, které není pokrytecké. Pokud se řekne, že islám je zakázaný, a tím pádem všechny projevy islámu jsou zakázané, tak tedy dobře, ten zákon by byl z mnoha pohledů sporný, ale rozhodnutí školy by bylo v pořádku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zahradil: Naše politika vůči USA zkrachovala. S Trumpem se bude bavit Orbán, ne Pavel

9:11 Zahradil: Naše politika vůči USA zkrachovala. S Trumpem se bude bavit Orbán, ne Pavel

Jak se česká vláda a český prezident vyrovná s nástupem Donalda Trumpa? Špatně, soudí dlouholetý eur…