Americký prezident Donald Trump oznámil, že se budou Spojené státy chovat k Hongkongu stejně jako ke zbytku Číny, a to kvůli bezpečnostnímu zákonu, který čínská vláda přijala. Čína slibuje odvetu. Jako počátek čeho tyto problémy vidíte?
Podle mého názoru to není počátek něčeho nového, jde o pokračování prohlubujícího se vztahu mezi Čínou a Spojenými státy americkými v negativním slova smyslu. Lednový pokus o vyřešení obchodních vztahů mezi oběma prezidenty byl pravděpodobně jen nějakou krátkou epizodou, ale dnes je zcela zřejmé, že spor neustále pokračuje. Případ Hongkong je jen jednou z částí sporu, kdy Spojené státy americké de facto říkají, že pokud Hongkong ztrácí onu nezávislost tak, jak tomu mělo být poté, co Británie předala Hongkong Číně po dobu padesáti let, tak se přestane k Hongkongu chovat jako k nezávislé enklávě Číny a bude se k němu chovat jako k celé Číně.
Zdá se, že jiné státy ostřeji nezasáhnou, a neudrží tedy Hongkong ve smyslu dvou systémů v jednom státě. Je vůbec pravděpodobné, že by kdokoliv šel do konfliktu, aby v Hongkongu udržel demokracii, nebo je Hongkong odevzdán Číně na pospas?
To je otázka, jak se na problém díváme. Ten konflikt ve skutečnosti už existuje, i když není, řečeno v uvozovkách, horkým konfliktem, ale projevuje se například ve zhoršujících se ekonomických vztazích. Začínají se používat různé sankční programy proti Číně, ale Čína pochopitelně zase dělá odvetné kroky. Takže tento problém vzájemného napadání, kde je ústředním motivem Hongkong, momentálně už probíhá, ale jak jsem řekl, pravděpodobně se nevyřeší ku prospěchu našich názorů a Hongkong se nevrátí do stejné polohy poté, co byl předán Číně. Konflikt jako takový, pokud bych použil terminologie hybridní války, už probíhá.
Navíc svět je na Čínu ekonomicky značně navázán. Jak velkou roli to bude hrát při řešení Hongkongu?
Hongkong měl určité výsadní postavení. Mimochodem, prezident Donald Trump už v květnu v souvislosti s Hongkongem říkal, že pokud zákon vejde v platnost, Spojené státy uplatní změnu přístupu a budou považovat Hongkong za integrální součást Číny. A jak v těchto dnech deklarovaly Spojené státy americké, Hongkong ztratí výsadní postavení a například ekonomické vztahy budou méně výhodné. Sankce, které jsou uváděny vůči Číně, se budou vztahovat i vůči Hongkongu.
To vše jsou věci, které budou mít pochopitelně negativní dopad na Hongkong jako takový. Už teď například New York Times chystají přesunout část svých aktivit do Jižní Koreje, protože chtějí být nezávislé a nechtějí být ovlivňovány čínskou administrativou. Takže tohle bude zcela určitě krok za krokem stále citelnější v neprospěch Hongkongu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová