Na poslední veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu jste upozornil, že v debatách a publicistických pořadech ČRo je poskytováno až příliš mnoho prostoru členům spolku Evropské hodnoty. Měl jste k dispozici nějakou statistiku, nebo to už tzv. bilo do očí, respektive v případě rozhlasu do uší?
Jako člen Rady Českého rozhlasu si celkem pravidelně dělám soukromé jednoduché analýzy na různá témata. Dobrým pomocníkem jsou webové stránky rozhlasu. A v minulých týdnech mě bouchlo do očí, kolikrát měli ve vysílání prostor právě zástupci tohoto spolku. Například v pořadu Pro a proti na stanici ČRo Plus se objevili 18. července a hned pak 21. července. Tak jsem se zaměřil na další publicistické pořady této stanice a skoro to se mnou seklo. Za pět prázdninových týdnů dostali prostor dvacetkrát. S reprízami pořadů je to ještě mnohem víc. Za dobu, co jsem v rozhlasové radě, něco podobného nepamatuji.
Čím si vysvětlujete to, že jsou Evropské hodnoty ve veřejnoprávních médiích tak preferované? Ještě více než v Českém rozhlase dostávají možnost vystupovat v České televizi?
Asi si mohou dovolit ty nejlepší píáristy. Teď vážně. Pokud jde o dlouhodobý pohled, tak se domnívám, že jsou názorově velmi spříznění s naprostou většinou redaktorů, editorů či dramaturgů Českého rozhlasu i České televize. Vyjádření „Evropských hodnot“ musejí být pro ně rajskou hudbou, vždyť je v nich přímo esence antizemanovství a rusofobie.
Pokud jde o prázdninový příklad, tak tam cítím snahu „být vidět“ před zveřejněním zprávy tohoto spolku na konci července tvrdící, že Miloš Zeman je trojským koněm Kremlu. A prosím, nechtějte ode mě, abych tuto zprávu hodnotil. Upozorňuji, že všechna vyjádření jsou mými osobními názory, nemluvím za ostatní členy Rady Českého rozhlasu.
Určitě jste se svou připomínkou na veřejné schůzi Rady nevystoupil, aniž byste o Evropských hodnotách věděl, co jsou zač. Co si o nich a jejich působení na veřejnost prostřednictvím klíčových médií myslíte?
Souhlasím s názorem publicisty Petra Žantovského, že dělají politiku. A to jsou z velké části placeni z našich daní.
Sbíral jste dlouho odvahu, než jste veřejně upozornil na to, co musí vidět i ostatní radní, ale nikdo na to ani v Radě ČT, ani v Radě ČRo neupozornil, protože si kvůli protežovanému spolku nechtěl pálit prsty?
Takto neuvažuji. Úkolem radních je hlídat dodržování zákona o Českém rozhlasu a jeho kodexu. Ten říká, že rozhlas má poskytovat všestranné informace pro svobodné vytváření názorů a představuje fórum pro veřejnou diskusi, v níž je možno vyjadřovat široké spektrum názorů a hledisek. Ozval jsem se, protože se domnívám, že v případě „Evropských hodnot“ jsme se ocitli už za hranou.
Přesně to řekl Karel Schwarzenberg při nedávném pietním aktu k výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, že za svobodu slova se musí vždy bojovat a musíme ji bránit i ve veřejnoprávním rozhlase. Což jako radní i dělám.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník