Od předsedy Rady České televize zní hodně nezvykle, pokud prohlásí, že už nevěří zpravodajství České televize. Pořád si za svým nedávným vyjádřením stojíte a pokud ano, díváte se tedy ještě vůbec na veřejnoprávní zpravodajství?
Samozřejmě, že se na ně dívám. Dokud jsem členem Rady, tak považuji za svou povinnost sledovat, pokud možno všechno v České televizi bez ohledu na to, jestli jsem tím nadšen, nebo nejsem. To je povinnost člena Rady, aby věděl, co se vysílá.
Tak to mi alespoň budete moci odpovědět, jak hodnotíte zpravodajství ČT o dění na Ukrajině. V internetových diskusích si lidé hodně stěžují na neobjektivitu České televize, přidal byste se k nim?
Musím říct, že sleduji zpravodajství České televize, které se týká Ukrajiny, zejména pečlivě, ale nemám pocit, že by právě toto zpravodajství bylo neobjektivní. Naopak mám dojem, že o Ukrajině jsem z České televize a od jejích zpravodajů, které tam má, počínaje panem Karasem, informován spravedlivě.
Českou televizi opouští její dlouholetá moderátorka Daniela Drtinová. Jde z pohledu veřejnoprávního média o ztrátu, nebo to lze brát tak, že každý je nahraditelný?
Její odchod vnímám jako důsledek konfliktu ve zpravodajství. Navrhoval jsem Radě České televize, aby se vyřešil provedením nezávislého auditu. To byla původně myšlenka generálního ředitele a podle mě myšlenka velice šťastná. Naopak za velmi nešťastné a zlé považuji to, že k němu nedošlo. Nezávislý audit, ať by byl jeho výsledek jakýkoli, by byl autoritou, kterou by měli přijímat všichni. Rada ČT se ale spokojila s názorem agentury a s průzkumem a výsledky šetření, které provedl generální ředitel se svými lidmi. To má jeden podstatný nedostatek. Nezávislý audit by byl oprávněn prozkoumat natočený materiál a srovnat jej s materiálem odvysílaným. To by byl definitivní a průkazný nález toho, jestli zpravodajství České televize v něčem, já neříkám ve všem, je schopno tu objektivní skutečnost určitým způsobem zkreslovat.
To se nestalo, k tomuto ověření nedošlo a já toto považuji za největší zlo, které se tady v této věci odehrálo. Odcházejí redaktoři, odcházejí editoři, odcházejí moderátoři. Samozřejmě jsou nahraditelní. A neříkám, že ti, kteří přijdou, budou určitě horší. Novinářů schopných je v České republice dost, ale ten neuskutečněný nezávislý audit, ten tam prostě zůstává trčet jako problém. To je můj názor.
Je podle Vás situace v České televizi tak dramatická, jak vyplývá z prohlášení výkonného výboru Nezávislé odborové organizace, v němž se argumentuje i rostoucí spotřebou antidepresiv mezi zaměstnanci v posledních dvou letech, tedy za působení ředitele Petra Dvořáka?
Každopádně bych stanovisko odborářů bral vážně, nemyslím si, že to jsou kverulanti, kteří tu situaci chtějí líčit horší, než je. K nemalému napětí po té výměně názorů tam pochopitelně došlo, no a teď odešli ti, kterým se to tzv. nelíbilo. Tak možná dojde k nějakému uklidnění. Ale to uklidnění se neopírá o ten nezávislý audit, leží to tam obrazně řečeno jako nestrávené jídlo ve zkaženém žaludku. Nemám takové relevantní zprávy, abych mohl hodnotit atmosféru ve zpravodajství, jenom usuzuji. Podle toho se domnívám, že tam panuje atmosféra, která odráží to, co se tam předtím odehrálo.
Média často přetřásají, že Rada ČT je většinově nakloněna generálnímu řediteli, čemuž by nasvědčoval i její postoj při zmíněném konfliktu ve zpravodajství. Vnímáte to jako její předseda také tak a pokud ano, čím si to Petr Dvořák vysloužil?
Netroufnu si říct, jestli je, či není Rada nakloněna. Mohu mluvit jenom za sebe. Uznávám, že generální ředitel Dvořák přišel do České televize s velmi seriózním a přitažlivým plánem, uvedl do pořádku hospodaření České televize, přivedl finančního ředitele, který je na úrovni. To všechno jsou klady. Ale já mám k řediteli Dvořákovi kritický vztah. Nejsem mu nakloněn, ale nejsem ani jeho nepřítelem. Snažím se jeho kroky posuzovat objektivně, a to, že postupoval v tom konfliktu zpravodajství způsobem, který jeho pověst a pověst České televize poškodil, to tvrdit nepřestanu. Naopak třeba založení tvůrčích skupin se projevuje znamenitě. Skupina paní Kamily Zlatuškové podle mě odvádí velmi dobrou a vynalézavou práci. S tím vším přišel ředitel Dvořák a já nejsem zaslepený vůči tomu, co se mu nepodařilo, ale nejsem zaslepený ani vůči tomu, co se mu daří.
Tento čtvrtek se sejde generální ředitel České televize s celým sněmovním volebním výborem. Nedá se načasování této schůzky brát trochu jako pokus o ovlivnění poslanců, jak si počínat v blížící se volbě radních na šest uvolněných míst v Radě České televize?
Mluvil jsem před členy volebního výboru v rámci tzv. slyšení a nabyl jsem dojem, že to nejsou lidé, kteří se dají ovlivňovat. Myslím si, že to opravdu nehrozí. Pamatuji – to mi řekli poslanci jednoho poslaneckého klubu, tehdy to byl velký klub – že na volební výbor přijel bývalý ředitel Janeček, který na poslance apeloval, aby mě nevolili do Rady ČT. Je to už šest let. No a oni na něho nedali, takže si myslím, že to ovlivňování není tak jednoduché, aby jeden ovlivnil a druhý na to dal. To si myslím, že není relevantní obava. Mohu se mýlit, ale spíš očekávám, že to setkání, kterého se také zúčastním, bude mít informativní hodnotu a nikoli plán někoho ovlivňovat.
Poslanec Tomio Okamura minulý týden prohlásil, že má informace, že České televizi hrozí na podzim uměle vyvolaná finanční krize. V té souvislosti se prý připravuje prodej pozemků na Kavčích horách. Slyšel jste o takových spekulacích a co si o nich myslíte?
Co jsem v Radě České televize – a je to šest let – stále slyším, že někdo chce prodat nějaké lukrativní pozemky, které patří České televizi. Nikdy k tomu zatím nedošlo a jsem přesvědčen, že ředitel, který by chtěl prodat pozemky České televize, tzv. lukrativní, by byl smeten, a to i Radou České televize složenou jakkoli. To je prostě věc, přes kterou vlaky nejedou. Pamatuji za ředitele Janečka jakýsi pokus něco prodat. Rada tehdy ačkoli ve většině ředitele Janečka podporovala, kategoricky řekla ne a v zárodku byl ten pokus zastaven. A nešlo ani o nějaké superlukrativní pozemky, ale spíš o něco okrajového, jak si to tak matně pamatuji. Pokus o prodání pozemků ve vlastnictví České televize podle mě nepřichází v úvahu. Považuji to za šeptandu čímsi motivovanou, ale podle mě to nepřichází vůbec v úvahu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník