Ukrajina usiluje o členství v NATO. Prezident Zelenskyj chce v létě slyšet od amerického prezidenta odpověď, zda má jeho země šanci získat takzvaný akční plán členství v NATO. Je sice jasné, že rozhodující je v tomto postoj Američanů, ale jak se na tuto možnost dívají jiné členské země NATO? Kdo je pro přijetí Ukrajiny, a kdo je v tomto zdrženlivější?
V tomto ohledu je velmi poučné vyjádření generálního sekretáře Jense Stoltenberga po skončení summitu NATO. Ten poněkud mírní ambice Ukrajiny a Gruzie ohledně členství v Alianci; upozorňuje, že klíčovým momentem budou vnitřní reformy v obou zemích. Splnění kritérií tajemník považuje za dlouhodobou záležitost, proto zatím Ukrajině nebude předložena tzv. roadmap k členství. Také zdůraznil, že celá záležitost vyžaduje konsenzus 30 členských států.
Zelenskyj vyjádřil zklamání, že se Biden setkává dříve s Putinem než s ním a že Ukrajina nedostala pozvání na pondělní summit NATO. Co se z toho dá vyvozovat?
Přesně to, co zaznělo ve vyjádření pana Stoltenberga – členství Ukrajiny a Gruzie zatím není na pořadu dne.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Oldřich Szaban