Ukrajina v NATO? Bašta rozebírá, co vše je špatně. A že toho je

19.06.2021 11:11 | Rozhovor

„Prezident Vladimir Zelenskyj ve vztahu k Ruské federaci a oběma povstaleckým republikám na východě země zapomněl na své předvolební sliby a plynule navázal na politiku svého předchůdce (včetně pózování v uniformě na frontové linii). Možná jej k tomu vede pud sebezáchovy jako reakce na možnou hrozbu vojenského puče,“ myslí si bývalý velvyslanec v Rusku i na Ukrajině Jaroslav Bašta. O členství Ukrajiny v NATO se podle něj bude ještě dlouho mluvit a jednat, a soudě dle vyjádření generálního sekretáře NATO Jense Stoltenberga, není na pořadu dne.

Ukrajina v NATO? Bašta rozebírá, co vše je špatně. A že toho je
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Ukrajina usiluje o členství v NATO. Prezident Zelenskyj chce v létě slyšet od amerického prezidenta odpověď, zda má jeho země šanci získat takzvaný akční plán členství v NATO. Je sice jasné, že rozhodující je v tomto postoj Američanů, ale jak se na tuto možnost dívají jiné členské země NATO? Kdo je pro přijetí Ukrajiny, a kdo je v tomto zdrženlivější?

V tomto ohledu je velmi poučné vyjádření generálního sekretáře Jense Stoltenberga po skončení summitu NATO. Ten poněkud mírní ambice Ukrajiny a Gruzie ohledně členství v Alianci; upozorňuje, že klíčovým momentem budou vnitřní reformy v obou zemích. Splnění kritérií tajemník považuje za dlouhodobou záležitost, proto zatím Ukrajině nebude předložena tzv. roadmap k členství. Také zdůraznil, že celá záležitost vyžaduje konsenzus 30 členských států.

Zelenskyj vyjádřil zklamání, že se Biden setkává dříve s Putinem než s ním a že Ukrajina nedostala pozvání na pondělní summit NATO. Co se z toho dá vyvozovat?

Přesně to, co zaznělo ve vyjádření pana Stoltenberga – členství Ukrajiny a Gruzie zatím není na pořadu dne.

Pokud vezmu hledisko čistě vojenské a nikoliv politické, měla by Ukrajina na to, aby byla v NATO? Neboli v jakém stavu je ukrajinská armáda?

Z čistě vojenského hlediska Ukrajina nesplňuje závazná kritéria. Proto NATO zdůrazňuje nutnost vnitřních reforem jako podmínky dalšího jednání o členství.

Současný ukrajinský prezident Zelenskyj vyhrál drtivě prezidentské volby a porazil jasně svého předchůdce Porošenka – aspoň já měl tento dojem – i kvůli tomu, že slíbil zmírnit napětí s Ruskem. To je ovšem teď skoro stejně vyhrocené jako za Porošenka. Změnil Zelenskyj svoji politiku v tomto směru a proč?

Prezident Vladimir Zelenskij ve vztahu k Ruské federaci a oběma povstaleckým republikám na východě země zapomněl na své předvolební sliby a plynule navázal na politiku svého předchůdce (včetně pózování v uniformě na frontové linii). Možná jej k tomu vede pud sebezáchovy jako reakce na možnou hrozbu vojenského puče.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Oldřich Szaban

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…