Ukrajinská pšenice: Kšeft nad kšefty. Teď se v EU rozjede. A ceny u nás

19.07.2023 9:15 | Rozhovor

VIDLÁKŮV TÝDEN Obilná dohoda na Ukrajině padla. A co teď? „Rýsuje se nám tu skvělý byznys. Nadnárodní korporace budou evropskou pšenici vyvážet na světové trhy, kde bude celkem drahá kvůli chybějícímu ukrajinskému exportu přes moře a zároveň budou do Evropy importovat levnou ukrajinskou pšenici, protože Ukrajincům nic jiného nezbude. To by bylo, aby se toho nechytli i další obchodníci,“ odhadl moravský zemědělec a bloger Daniel Sterzik, zvaný Vidlák. Ten občanům též rozklíčoval údaje ČNB o tom, kdo u nás loni zvedal ceny potravin.

Ukrajinská pšenice: Kšeft nad kšefty. Teď se v EU rozjede. A ceny u nás
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Někteří čeští zemědělci mají obavy z dovozu ukrajinského obilí, kvůli jeho nízkým cenám

Tak jste předpověděl konec obilné dohody na Ukrajině. Polsko a Maďarsko už se snaží zamezit tomu, aby ukrajinské obilí „frčelo“ do Evropy. Co kdyby nakonec přijelo? Co si o tom všem vlastně myslet?

Řeknu to asi takto: Pokud Ukrajina nebude schopna exportovat své komodity přes Černé moře a zatím to vypadá, že fakt nebude, tak jí zbývá jen jediná cesta, a to přes EU. Nejvíce asi přes baltské přístavy. Ceny na komoditních burzách už zareagovaly a začaly stoupat. Na exportu obilovin je nejdražší nakládka a vykládka. Pokud k tomu dochází na logistické trase vícekrát, musí být obilí extrémně levné, aby se to vyplatilo. Ukrajinské obilí ovšem tuto podmínku splňuje dokonale. V praxi to pak bude vypadat tak, že Ukrajina bude exportovat do EU a západní země Evropy zase budou exportovat do světa přes své přístavy.

Rýsuje se nám tu skvělý byznys. Nadnárodní korporace budou evropskou pšenici vyvážet na světové trhy, kde bude celkem drahá kvůli chybějícímu ukrajinskému exportu přes moře a zároveň budou do Evropy importovat levnou ukrajinskou pšenici, protože Ukrajincům nic jiného nezbude. To by bylo, aby se toho nechytli i další obchodníci. Na jedné straně šance na vysoké zisky díky exportu a na druhé straně šance na vysoké zisky díky importu. Kšeft ýbr ales. Já osobně čekám, že ceny pšenice půjdou dolů.

Česká národní banka rozklíčovala, kdo může za zdražení mléka, kuřecího masa a obilí. ČNB je jistě kvalitní instituce, ale i ona potřebuje oponenturu z praxe… 

Chudák Petr Fiala... už i ČNB je dezinformátorskou organizací. Ukazuje se přesně to, co tady už půl roku melduju... Na vysokých cenách si nejvíc namastili kapsu nadnárodní obchodní řetězce a nejvíc na to doplatili ti, pro které jsou potraviny podstatnou částkou rodinného rozpočtu. Akorát nějak nevím, jak v tom figuruje Babiš. V grafech je vidět, že jeho potravinářské firmy (které podle vlády v podstatě ovládají české potravinářství) nijak podstatně nezdražily. V podstatě přenesly svoje náklady dál, ale že by si nasadily o tolik vyšší marže, to v číslech vidět není.
Prvovýrobci samozřejmě do cen promítli zvýšené náklady na hnojiva, chemii, naftu a energie. Nejvíc ale vydělali ti, kteří nemuseli udělat nic a kteří u nás nemají žádnou společenskou odpovědnost. Prostě urvali, co se urvat dá a vláda je v osobě pana Prouzy ještě hájila a šla jim na ruku.
Především se ale ukazuje, že vysoké ceny (a vysoká inflace) nemají co dělat ani s přechozí vládu ani s válkou na Ukrajině. Je to diletantství této vlády a neschopnost řešit problémy. Neexistuje žádný objektivní důvod pro drahé potraviny. Jen nenažranost na straně jedné a lokajství na straně druhé.

Jinak, v článku jste si jistě všiml zajímavého tvrzení: Dochází k přesunu peněz v neprospěch zaměstnanců a střední třídy. Lze to pozorovat?

Tohle jediné mě nepřekvapilo. Vždyť to je politika liberální demokracie. Obírat ty, kteří se nemohou bránit. Babiš svojí politikou zařídil, že pracující lidi měli úspory, důchodci měli slušné důchody a studenti si žili levně. Tato vláda to napravila. Obrala lidi o úspory pomocí vysoké inflace, obrala důchodce ořezáním valorizací a obrala i rodiny s dětmi  a studenty. Připomíná mi to středověkou politiku panovníků vůči Židům. Nejdřív je nechali něco nahospodařit a pak je při nějakém tom pogromíčku zase obrali. Liberální demokracie to dělá stejně. Nechá lidem iluzi, že když budou pracovití, tak zbohatnou a pak udělá nějakou krizi, aby ospravedlnila jejich obrání až na kost.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jaroslav Polanský

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Rusko je bezkonkurenčně největším vývozcem obilí, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNávštěvník99 , 19.07.2023 11:26:28
co se týče vyvezeného množství. Ovšem na peníze kraluje spíše západ. Západ také uvalil sankce na ruskou zemědělskou banku /název nebudu přesně hledat/, přes kterou se realizují platby. A pak bude západ vykládat, jak jsou Rusové zlí, když západní sankce poškodily chudé státy. Jinak některá odborná US společnost spočítala, že bez ukrajinského obilí se svět obejde, ale bez ruského ne. Stejně jako se svět neobejde bez ruských hnojiv, které ve světě dominují. Západní sankce poškozují chudé státy. Odpovědnost částečné převzal Irán, který se snažil pomoci Rusku s exportem, aby zabránit zbytečným úmrtím v chudých zemích.

|  10 |  0

Další články z rubriky

Právník: Je jasné, proč ten paragraf prosazují. Volby a BIS

4:46 Právník: Je jasné, proč ten paragraf prosazují. Volby a BIS

Evidentním cílem je stíhat ty, o kterých se struktury mainstreamu domnívají, že jednají v ruském záj…