Nasazení vojsk NATO na Ukrajině. Někteří evropští představitelé, jako třeba francouzský prezident Emmanuel Macron, to připouštějí. Co vy na to?
Nasazení vojsk kteréhokoli z členů NATO na Ukrajině by znamenalo rozpoutání třetí světové války. Rozpoutání této války Francií nebo kteroukoli jinou členskou zemí NATO, aniž by se zúčastnila Amerika, je nemyslitelné. NATO nebylo schopno po přepadení Ukrajiny Putinem dát dohromady pohotovostní brigádu schopnou nasazení po dobu několika týdnů po začátku této války. Zasáhla-li by v této době kterákoli členská země NATO do této války, válka by byla Ruskem skončena během několika dnů nebo týdnů. Rusko by nasadilo jaderné zbraně. V tomto případě by zasáhly Spojené státy, válka by se rozšířila v celosvětový konflikt, který by znamenal konec civilizace na této zeměkouli.
Macronovy životní zkušenosti ho neopravňují k tomu, aby rozhodoval o životě a smrti milionů obyvatel světa. Francie není v situaci, kdy by si mohla dovolit nějaký válečný konflikt, což dokázala ve válce proti Kaddáfímu v roce 2011, kdy hned po začátku války došly bomby a musela si půjčovat zásoby od americké středomořské flotily, aby mohla vést válku proti válečníkům přikrytým prostěradly a sedícím na velbloudech.
Problém NATO spočívá v tom, že každá z malých členských zemí má možnost rozpoutat třetí světovou válku. USA mají 5428 atomových zbraní a Rusko jich má 5977. Atomová bomba shozená na Nagasaki byla proti tomu jen malá bombička. Dnes mají atomové zbraně stonásobnou sílu. Když existoval SSSR, existovalo rovněž Mutual assured destruction (MAD) = Vzájemné zaručené zničení, které bylo součástí vojenské strategie odstrašení. Obě strany měly ze sebe strach, protože obě velké země – SSSR a USA – by se staly pouští. Dnes má 5 zemí atomový potenciál a 29 zemí NATO má možnost začít třetí světovou válku.
Byla by vůbec pouze evropská část NATO schopna zvrátit průběh té války?
Nelze hovořit o „evropské části NATO“. V NATO platí zásada „jeden za všechny a všichni za jednoho“. Pokud by byl aktivován 5. článek NATO o společné obraně, musely by se zapojit všechny členské státy, nejen evropské. Tedy i Spojené státy. Dnes NATO znamená USA. Dalším jediným státem, se kterým lze počítat, je Anglie. Ostatní státy pouze hecují. Uvědomme si, že Německo vlastní bíle pomalovaná vozidla, která jsou pronajatá od leasingových společností. Podobně Holandsko má pronajaté útočné vrtulníky AH-64 Apache. Češi mají pronajaté gripeny. Věřil bych tomu, že v kontraktu je paragraf s upozorněním „nepoužívat během války“.
Válka se pro Ukrajinu nevyvíjí dobře. Co s tím?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jan Rychetský