Ulevit střední třídě a neplatit z rozpočtu nesmysly. Místopředseda Svobodných o tom, co všechno se schová pod „pomoc potřebným“

28.03.2022 19:52 | Rozhovor

Vláda sice připravuje několik opatření, která mají pomoci podnikatelskému prostředí, ale jinak zůstalo vše při starém. Myslí si to alespoň Jan Dočekal, místopředseda Svobodných, který v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz říká: „Sice můžeme vidět menší změny k dobrému ve smyslu zrušení EET, jednodušší vyřizování pracovních povolení pro občany Ukrajiny apod., ale na druhou stranu jsou zde pro spoustu podnikatelů například v autodopravě téměř likvidační faktory spočívající v nárůstu cen energií a pohonných hmot,“ říká Dočekal, podle kterého však není důvod, aby vláda z daní, tedy z peněz nás všech, musela uměle držet při životě firmu, která neobstojí v tržním hospodářství.

Ulevit střední třídě a neplatit z rozpočtu nesmysly. Místopředseda Svobodných o tom, co všechno se schová pod „pomoc potřebným“
Foto: Archiv J. Dočekala
Popisek: Jan Dočekal, místopředseda Svobodných

Blíží se poslední březen, který mají firmy a živnostníci vždy spojený s daňovým přiznáním. V této souvislosti se chci proto zeptat, jak se podle vás za poslední rok zlepšilo, či zhoršilo podnikatelské prostředí v naší zemi?
 
Podnikatelské prostředí se jednoznačně zhoršilo. Sice můžeme vidět menší změny k dobrému ve smyslu zrušení EET, jednoduššího vyřizování pracovních povolení pro občany Ukrajiny apod., ale na druhou stranu jsou zde pro spoustu podnikatelů, např. v autodopravě, téměř likvidační faktory spočívající v nárůstu cen energií a pohonných hmot. Pak jsou zde nově drobnosti typu povinných datových schránek i pro psí útulek. Opravdu i spolek otužilců nebo swingers klub musí mít datovou schránku? Jinak je vše při starém. Přetrvává nadměrná byrokratická zátěž, státní regulace a neochota státu rozvolnit současné mantinely. Mohl bych vyjmenovat desítky neefektivních direktiv, příkazů, zákazů a nařízení napříč všemi obory. Drtivá většina z nich by šla klidně zrušit a nic by se nestalo. 
 
 
Krizi covidovou vystřídala krize ukrajinská, o které se mluví, že by mohla mít nejen kvůli ekonomickým sankcím, ale především extrémní inflaci ještě větší dopady na české firmy. Vidíte to podobně?
 
Ukrajinská krize mimo jiné dále prohloubila rozpad současných celosvětových dodavatelsko-odběratelských vztahů. Jsou narušené obchodní toky a produkce zásadních surovin prakticky ve všech oblastech. A je jedno, zda se bavíme o pšenici nebo o produkci kabelových svazků pro automotive. Celá tato situace klade nesmírné nároky na logistiku a nutí postižené firmy hledat alternativní řešení. Pohříchu to někdy není možné. Bavíme se třeba o produkci neonu a dalších komponent. Dopady na české firmy jsou neoddiskutovatelné. Ale já tak trochu doufám, že si s tím české firmy poradí. Jsme známí jako národ, který je flexibilní a i za nepříznivých okolností vždy najde nějaké řešení. 
 
Jak si podle vás v této krizi vede česká vláda? Nezapomíná přes veškerou snahu pomoci válečným běžencům na problémy českých firem?
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Odvetné kroky. Okamura by vůči Ukrajině nejednal v rukavičkách

18:00 Odvetné kroky. Okamura by vůči Ukrajině nejednal v rukavičkách

Pokud nás Ukrajina takto zjevně poškodila, Česká republika by podle nás měla podniknout odvetné krok…