Univerzita Karlova reaguje na světové hrůzy. Otevírá kurzy o genocidním násilí

10.10.2015 12:13 | Zprávy

ROZHOVOR Centrum archeologie zla otevřelo na Karlově univerzitě kurzy o genocidním násilí. Genocidní chování je v České republice neprobádanou oblastí. Navíc ve střední Evropě je velmi obtížné určit, kdo je radikální politik a kdo ne, řekl ParlamentnímListům.cz koordinátor kurzu a religionista Šimon Krbec.

Univerzita Karlova reaguje na světové hrůzy. Otevírá kurzy o genocidním násilí
Foto: red, mg
Popisek: Mgr. Šimon Krbec

Co bylo aktuálním impulsem ke spuštění kursu o genocidním chování, který je prvním v republice?

Idea vzdělávání v oboru studií genocid vznikla v roce 2012. Hlavním motivem bylo riziko vzrůstajících tendencí k rasismu a xenofobii v České republice, zejména ve vztahu k Romům. Komparativní studium genocid ukazuje historickou zkušenost, která je v rámci vzdělávání nezaměnitelná. Lidská podstata se – bohužel – nejnázorněji projevuje v lidských dějinách. Studia genocid neukazují, jaký má svět být, ale co se z něj stane, pokud základní principy přestávají fungovat. Teprve s odstupem jsme schopni nalézt primární motivy pachatelů, ať již ekonomické, náboženské, nebo psychologické. Genocidní chování je stále neprobádanou oblastí a obor studií genocid je mladou vědeckou disciplínou. Do jeho vzniku v 80. letech minulého století se sociální věda tomuto komplexnímu jevu spíše vyhýbala. V České republice je to obor zcela nový. O tom, že je takový typ zkoumání a výuky potřeba, svědčí i aktuální události genocidního násilí v Sýrii, které je páchané několika skupinami současně.

Skutečně genocidní chování, ať už to byla otázka Arménů v roce 1915, Židů za druhé světové války, ale třeba i hrůzy v Jugoslávii v devadesátých letech, spouští zejména eskalace válečného konfliktu. V současnosti vidíme exodus statisíců lidí. Nemůže být i toto spouštěčem nějaké budoucí genocidy?

Válka je jednou ze základních okolností genocidního násilí. Válka je ale spíše „clonou“ pro realizaci určité konkrétní genocidní politiky. Tato politika nebo program, které jsou zaměřeny na likvidaci specifické skupiny obyvatel, vznikají většinou před zahájením válečného konfliktu jako součást ideologického boje. Válka mobilizuje nezbytné zdroje pro uskutečnění genocidy, ospravedlňuje extrémní násilí a v neposlední řadě poskytuje pachatelům informační vakuum. Ale v řadě případů nelze genocidu a válku dost dobře odlišit. Válku se Sovětským svazem považovali nacisté za válku rasovou, genocidní. Obsazení území a likvidace místních obyvatel, zejména Židů, šly doslova ruku v ruce. Rasová válka je jednou ze základních ideologických představ. Spíše bych tedy tvrdil, že genocidní politika je ideologickým spouštěčem války. Islámský stát, před kterým v současnosti prchá nepochybně značná část tzv. exodu ze Sýrie, vznikl původně jako ideologická buňka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Petrů

Euro

Můžete zaručit, že když budete v příští vládě, nebude podnikat kroky pro zavedení EURA a budete dělat vše pro zachování Koruny nebo podlehnete tlaku zbylých stran, hlavně teda topky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peníze skryté za řečmi o společných hodnotách. Švihlíková o USA a EU

18:23 Peníze skryté za řečmi o společných hodnotách. Švihlíková o USA a EU

„V EU se jedná zejména o ideologii spojenou s progresivním liberalismem, která je prolezlá nejen vlá…