Úspory za amnestii se nemají projíst. Muž, který zažil hned tři šéfy rezortu spravedlnosti, se rozvyprávěl

02.02.2014 16:00 | Zprávy

NA HRANĚ S XAVEREM Daniel Volák zažil na Ministerstvu spravedlnosti ve funkci náměstka hned tři šéfy rezortu. Nyní s příchodem nové vlády odchází do soukromé praxe a v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz rekapituluje, co se za dobu jeho působení na ministerstvu v české justici podařilo změnit k lepšímu, či naopak nestihlo dotáhnout do úspěšného konce.

Úspory za amnestii se nemají projíst. Muž, který zažil hned tři šéfy rezortu spravedlnosti, se rozvyprávěl
Foto: Archiv DV
Popisek: Daniel Volák, první náměstek ministra spravedlnosti

S jakým pocitem opouštíte pozici náměstka ministra spravedlnosti?
Má práce na ministerstvu je hotová a odcházím s čistým svědomím. Za ty tři roky se podařilo přijmout stěžejní vězeňské předpisy – novela trestního zákoníku ohledně podmíněného propuštění a většího užívání alternativních trestů, dále novela, díky níž se přidaly pravomoci vězeňské službě. Novela zákona o výkonu vazby zhumanizovala vazbu, aby nebyla tolik ponižující. A nakonec novela zákona o výkonu trestu přinesla zřízení zvláštních oddělení pro příslušníky ozbrojených sborů a vojáky. Redukce typů věznic ze čtyř na dva byla dvakrát schválena vládou, jak Nečasovou, tak i Rusnokovou, nyní čeká na schválení ve sněmovně

Co z toho je pro vás vaše vlajková loď?
Jde o celou filozofii, od pouhé alternace k cílenějšímu zacházení a lepší výchově. Nejedná se o pionýrské tábory, ale o diferenciaci odsouzených. Slušným více práv, méně slušným více povinností.

Co se naopak nepodařilo dotáhnout?
Nedodělaný zůstal elektronický monitoring odsouzených. Věnovali jsme se mu velmi důkladně. Úspěšně se nám podařilo dokončit a v praxi pozitivně vyhodnotit a vyzkoušet experiment s náramky. Byli jsme připraveni náramky začít používat a ulevit věznicím, ale přišla amnestie a ta nám rozhodila zcela čísla. Teď teprve přichází doba zhodnotit rok 2013 a rozhodnout, jak postupovat dál.

Jena tom naše vězeňství srovnatelně s vězeňstvím v zemích EU?
Poslední dobou se prestiž vězeňské služby začala zvedat. Nastartovali jsme humanizaci vazebních oddělení, otevřeli nová ve věznici Pankrác a na Ruzyni. Úspory za amnestii jsme se rozhodli neprojíst, ale využít je jako prostředek pro humanizaci vazebních věznic, kde se na to 20 let nesáhlo.

Dá se říct, že na tom má trochu podíl i David Rath?
Není tomu tak. Tyto novely byly připraveny před dvěma lety. Když pan doktor Rath začal své návrhy teprve předkládat, byla původní novela už dávno v připomínkovém řízení. Sice to trochu zastínil, ale práce na tom probíhala už mnohem dřív.

Co našemu vězeňství ještě chybí?
Chybí dotáhnout onu redukci typů věznic, abychom se zařadili do evropských moderních systémů, kdy má vězeňská služba větší pravomoc a o vnitřní diferenciaci rozhoduje soud. Zatím jsme bohužel pořád v postsovětském systému. Toto je poslední cesta, abychom se dali cestou Francie, Německa, Anglie, atd.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Luboš Xaver Veselý



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Schneider: Devianti z BIS. Občané, pusťte si hubu na špacír a na nic nečekejte

9:27 Jan Schneider: Devianti z BIS. Občané, pusťte si hubu na špacír a na nic nečekejte

Za devianty a zdegenerované mozky označil bezpečnostní analytik, někdejší příslušník Bezpečnostní in…