Už i Čína dohání naše mzdy, varuje PL Josef Středula. S lidmi si tady mohou dělat, co chtějí, rozkrývá posledních 27 let

02.03.2017 6:37 | Zprávy

Vyřazení České republiky ze seznamu vyspělých zemí jsme čekali, tvrdí odboráři. Mohou za to nízké mzdy. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula připisuje vinu kombinaci českých vlád neschopných reagovat na situaci, ale také vlastníkům firem a zaměstnavatelům. Z jeho pohledu česká společnost zaspala, když si v devadesátých letech neuvědomovala důležitost práv zaměstnanců a nechala se o ně v podstatě připravit. Dělali jsme prý všechno pro to, abychom růstu mezd zabránili.

Už i Čína dohání naše mzdy, varuje PL Josef Středula. S lidmi si tady mohou dělat, co chtějí, rozkrývá posledních 27 let
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČMKOS Josef Středula

Česká republika byla vyjmuta ze seznamu vyspělých zemí. Banka JPMorgan ji zařadila do skupiny emerging markets. Výše příjmů se u nás po tři roky drží pod hladinou vyspělých zemí. Co na to říkáte?

Důvodem jsou nízké mzdy.

Jsou to hlavní, co nás ze žebříčku sesadilo?

Odůvodnění je širší, nejen nízké mzdy, ale mzdy sehrály významnou roli. Jde o vážnou zprávu a řeči, které se vedou v České republice, že mzdová hladina není rozhodující, nejsou pravdivé. My víme, že jsou rozhodující pro celou řadu věcí. Zpráva Morgan pro nás není překvapující, bohužel.

Takže jste očekával, že k tomu dojde, že nás nízké mzdy nakonec vyřadí ze seznamu?

My jsme tyto zprávy očekávali, protože situaci dlouhodobě sledujeme – jaká je úroveň v České republice ve srovnání s okolím a Evropskou unií i ve světovém měřítku. Podobné zprávy o tom, že v Číně se blíží, či dokonce překračují mzdovou hladinu České republiky. My to říkáme sebevědomě, nízké mzdy jsou obžalobou českého způsobu transformace české ekonomiky od roku 1990.

Kde se po revoluci stala chyba, že to takhle dopadlo?

Chyb bylo více. Jednak privatizace bez peněz, kupónová privatizace nepřinesla finance, ale firmy se kupovaly na dluh firem samotných. Volné zdroje se využívaly na to, aby lidé směřovali k rychlému zisku či bohatství, což zaplatili zaměstnanci. A vlády nepodporovaly růst minimální mzdy, nestanovovaly spodní hranici příjmů v akceptovatelném pásmu. A tak jsme se postupně dostali do situace závislé ekonomiky, nebudovali jsme vlastní průmysl, výrobu jsme začali rozprodávat a výsledkem bylo, že jsme se dostali do pozice těch, kteří jsou subdodavateli, ale i subdodavateli třetího řádu, tedy subdodavateli subdodavatelů subdodavatelů. V takovém případě nemůžeme cenu tvořit, ale cena je nucena, takže případný hospodářský výsledek je vytvořen na úkor zaměstnanců. Navíc v roce 2013 přišla manipulace s kurzem české koruny, a aby náhodou nedošlo k protestům, tak hned na začátku transformace samozřejmě snížili práva odborů. Jsme dalece vzdálení právům, které mají zaměstnanci v Německu nebo jinde v Evropské unii. Takže v podstatě jsme dělali vše proto, aby nemohlo dojít k posunu mzdové hranice směrem nahoru.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poučený Trump. Washingtonská žumpa. Ukrajina přijde o území. Josef Mašín k inauguraci prezidenta

8:43 Poučený Trump. Washingtonská žumpa. Ukrajina přijde o území. Josef Mašín k inauguraci prezidenta

„Kamala Harrisová hvězdám z Hollywoodu pro jejich veřejná doporučení k prezidentské volbě a za vystu…