Už jste to měli nechat otevřené! Podnikatel od Klause vyprášil vládu. Hamáček sklidil výsměch

29.12.2020 21:26 | Zprávy

ROZHOVOR „Domnívám se, že promořenost populace virem už je dnes tak intenzivní, že to předvánoční rozvolnění včetně otevřených restaurací už mělo zůstat,“ říká Matěj Drbohlav, podnikatel a předseda karlovarské Trikolóry k omezením, která od pátku 18. 12. opět postihují některé oblasti ekonomiky. Ba co hůř, vláda podle Drbohlava podcenila kompenzace podnikům, které musely již poněkolikáté zavřít. Zadlužení, které navzdory tomu letos a na příští rok vládní kabinet přichystal, je pak prý obludné. A rozkoly ve vládě? ČSSD si podle Drbohlava navzdory hrozbám ze strany Jana Hamáčka dožije své poslední měsíce ve vládní koalici a pak ji čeká potupný konec.

Už jste to měli nechat otevřené! Podnikatel od Klause vyprášil vládu. Hamáček sklidil výsměch
Foto: Archiv Matěje Drbohlava
Popisek: Matěj Drbohlav (Trikolóra)

Vláda znovu v pátek 18. 12. uzavřela hospody, hotely, fitness centra, bazény a další provozovny. Změna přichází jen dny poté, co tato zařízení směla v omezeném režimu otevřít. Co tato politika na vládu prozrazuje? A lze tento obrat vysvětlit zhoršením skóre protiepidemického systému PES?

Ukazuje především na absolutní nesystémovost. Máme sice PSA, který ale štěká a zuří podle toho, jak vláda vychází vstříc poptávce veřejnosti a jejích nálad. Domnívám se, že promořenost populace virem už je dnes tak intenzivní, že to předvánoční rozvolnění včetně otevřených restaurací už mělo zůstat. My se místo toho jako národ bavíme kávou v pytlíku...

„100 % nájmu na tři měsíce, 100 % mezd a odvodů, speciální kompenzace za pokoje pro ubytovací zařízení a gastro bonus pro všechny majitele restaurací ve vazbě na počet zaměstnanců. Právě jsme na vládě schválili 10 mld. Kč podpory pro dotčené obory,“ vzkázal ministr Karel Havlíček živnostníkům. Vy sám jste podnikatel. Přijdou vám tyto kompenzace spravedlivé? A věříte, že se dostane na všechny?

Hlavně jsou ty kompenzace pozdní. Tento objem je asi v pořádku, ale měl přijít již s první vlnou, případně s tou druhou říjnovou vlnou omezení. Dodnes nechápu, proč v té podzimní vlně byly ty kompenzace tak podceněny. Ošetřovné se zpočátku vůbec nedalo skloubit s kompenzačním bonusem, s programem Antivirus apod. Pomoc má smysl, když je rychlá. Nemůže trvat několik týdnů až měsíců, jako např. v případě ošetřovného pro OSVČ, a pak také musí být dostatečná. Obojí vláda minimálně v té podzimní fázi podcenila. 

Celkový objem nové pomoci je 10 miliard korun. Schodek rozpočtu opět bobtná. Je pro vás v tuto chvíli důležitější podpora pro ohrožené skupiny, nebo zachování udržitelného státního dluhu?

Myslím, že hra na udržitelný státní dluh už je opravdu za námi. Covidové skóre za letošní a příští rok bude dosahovat téměř bilionu korun. To je obludné. Stát musí začít šetřit sám na sobě, elektronizovat agendu veřejné správy, snížit počty úředníků a celkově zjednodušit daňový a veškerý provozní režim. Razantní opatření na straně státních úspor mají doprovázet adekvátní kompenzace pro postižené skupiny, živnostníky, malá eseróčka apod. 

Ať zasažené podniky dostanou kompenzace ve výši 80 % obratu, navrhuje Hospodářská komora ČR. Je to dobrý návrh? Zastánci argumentují tím, že podobné systémy fungují v Rakousku a v Německu.

Určitě to podporuji. Ostatně, vláda kdysi zaváděla šmírovací systém EET mimo jiné proto, aby měla přehled o tržbách, a vidí díky němu do střev například gastrosektoru. Vláda by měla těchto dat, kdy zná např. obrat hotelu XY v listopadu loňského roku, využít a adekvátně kompenzovat. Je otázkou, jestli to má být 80 % nebo třeba 70 %. Ale každopádně je to mnohem lepší model než program Antivirus, který už ale nemůžete skloubit s kompenzačním bonusem či s ošetřovným. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

0:01 Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „EU vnímám jako druhý Sovětský svaz spolu s RVHP, která už reguluje a zakazuje kde…