Jako člověka z praxe se chci zeptat, jak reálně vás a ostatní pekárny zasáhly stále stoupající ceny energií?
Ceny energií je velká díra do rozpočtu lidí, aneb jak získat peníze šikovnou cestou. Takto pár lidí neuvěřitelně zbohatne na úkor druhých. Je to tak měsíc, co vláda chtěla zjišťovat, jestli pekaři náhodou nemají moc velké zisky na svém pečivu. Když si spočítáte výrobní cenu elektřiny a porovnáte s prodejní cenou, je to mnoho desítek procent, které dostává ČEZ a jeho akcionáři za výrobu elektřiny. To je slušné získávat za mnohonásobky výrobní ceny. Lidi, kteří zprivatizovali, dnes tahají za nitky. Politici, kteří by to měli řídit, skáčou, jak oni pískají. Oni platí, takže to logicky takto dopadne. Musíme se s tím poprat všichni. Pekaři to mají o to horší, že mají všechno na energie. Myslím ale, že se s tím nějak popereme.
Viděl jsem ovšem prohlášení Svazu pekařů a cukrářů, že třetina z nich je vážně ohrožená...
Rozumím tomu. Ale nic ve zlém, je tu minimálně třetina pekařů, kteří už dožívají. Chtějí to doklepat, dva, tři, čtyři roky a říkají si, že už víc nepotřebují. Normální pekař, který spravuje svoji výrobu, snaží se jít dopředu a přemýšlet o tom, co dělá, tomu se nebude žít lehko, ale přežije.
I přesto, že ceny energií by měly jít ještě nahoru?
Ony už šly nahoru. Myslím, že průměr ceny energie za červenec bude na deseti korunách za kilowattu. Někteří pekaři mají zastropovanou cenu do podzimu, někdo měl to štěstí, že nakoupil na dva roky, ale takových moc není. Většina pekařů dnes nakupuje za spotové ceny, to znamená, že v některých chvílích i za 600 euro.
Pro porovnání – kolik to bylo loni touto dobou?
Bylo to podle toho, jak jsme si nasmluvnili. Já jsem silovou elektřinu nakupoval za korunu šedesát. Teď je nákupní cena některé hodiny i za 15 korun. To je mazec. Všichni děláme kroky k tomu, abychom ušetřili, kde se dá. Ono se ale už moc nedá. Pekaři, kteří věděli, jakým směrem jít, co dělat, šli formou úspor už dříve. Solární panely na střeše pekárny už mám deset let. Snažíme se rekuperovat teplo, spotřebovávat, abychom ho nevypouštěli do vzduchu. Využívat odpadní teplo pro ohřev teplé vody atd. Takže spotřeby už moc nesnížíme. Samozřejmě nějaké úspory se najdou, když to stojí o tolik více. Ale už jich není tolik.
My bychom potřebovali – stejně jako veškeré firmy – od vlády jasně řečenou energetickou strategii pro další roky, abychom se mohli rozhodnout, kam nainvestovat peníze. Do jakých strojů a zařízení, jestli půjdeme cestou elektřiny nebo plynu či zvýhodníme naftu. Mám třeba stroje nebo pece, které by ještě dva, tři roky vydržely, ale já do toho půjdu dřív a nainvestuji teď, protože vím, že to bude výhodné pro budoucnost. To by nám všem pomohlo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban