Většinou jen v náznacích a málo konkrétně se k chystaným změnám v důchodovém systému vyjadřuje ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Jak vám zní jedna z jeho úvah, že by se měl věk pro odchod do důchodu řídit podle náročnosti profese a podle toho, kdy člověk vstoupil na pracovní trh?
Jako velmi rozumný princip. Důchodový systém, jakkoli je paušální a jednotný, musí umět diferencovat právě mezi lidmi, kteří různě dlouho pracují. Já ten krok vítám. Jen velmi škodolibě upozorňuji, že se vracíme o třicet let zpátky, že tohle bylo v socialismu běžné, že byly tzv. rizikové profese, riziková povolání, rizikové obory. To byli horníci, hutníci a jiné pro lidské zdraví zátěžové obory a profese, které měly tyto výhody. Dnes zůstaly jen vojákům, ozbrojeným složkám obecně, hasičům a podobně. Je to návrat zpátky. Ale je to chvályhodný návrat. Je jenom špatně, že to trvalo tak dlouho, než se vůbec začalo řešit, že by se to vrátilo. Zdůrazňuji ovšem, že by se v případě realizace jednalo o zlomek – maximálně 5 procent – pracovních sil. Nebyla by to plošná záležitost.
Přestože se mluví o tom, že by lidé měli do důchodu odcházet později, právě Marian Jurečka koncem minulého roku jedním svým vyjádřením v podstatě vybídl, aby si lidé podávali žádosti o předčasný důchod ještě do konce roku, protože to pro ně bude výhodné. Potřebujeme tedy seniory z pracovního trhu dostat, nebo je tam udržet?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník